facebook

Siewnik Poznaniak

15/09/2015
0 komentarzy

Niektóre z maszyn rolniczych cieszą się od dziesięcioleci niezmiennym powodzeniem u użytkowników. Tak jest z siewnikiem o nazwie Poznaniak. Starsze modele od lat można zobaczyć na polu w akcji, a w roku 2015 przywitaliśmy jego nowy model. To wciąż ten sam, funkcjonalny siewnik, ale zmodernizowany.

Ogólne zalety Poznaniaka

Poznaniak jest siewnikiem rzędowym, w którym kluczową kwestią jest ustawienie belki z radlicami tak, aby głębokość wysiewu była odpowiednia. Zwykle po przejechaniu niewielkiego odcinka trzeba poprawiać ustawienie, aby osiągnąć idealne zagłębienie i docisk radlic. W miarę ułatwione jest to zadanie w siewniku Poznaniak, maszynie pochodzącej z naszej, rodzimej produkcji. Tu regulację głębokości oraz nacisku centralnego wykonuje się z użyciem gwintowanego wrzeciona z korbą. Kluczową kwestią jest takie ustawienie, aby radlice nie nurkowały w miejscach, gdzie gleba jest mniej zwięzła. Dzieje się tak, kiedy zadziała zespół dociskowy zapobiegający z kolei wypłycaniu siewu. W Poznaniaku tą sprawę załatwia możliwość regulowania docisku radlic.

Nowy model Poznaniaka

Nowy model tego siewnika to Poznaniak 550/3, co oznacza, że maszyna ma 3 metry szerokości roboczej i skrzynię nasienną o pojemności 550 l. To dwie największe zmiany, ale oprócz tego przebudowano przekładnię napędową oraz układ regulowania głębokości, na jakiej pracują radlice. Przekładnia jest mniejsza i zaopatrzona w solidną, żeliwną obudowę.

Nowy Poznaniak ma także szersze ogumienie, teraz z w rozmiarze 6.0 R16. To nie koniec zmian. Zmodernizowane zostały ramiona dolne, a znaczniki mają nowy profil i zabezpieczenie z kółkiem ścinanym. Zgrzebło zagarniające jest połączone z tylnim podestem. Pracę zgrzebła bez zapychania ma zapewniać układ niezależnego zawieszenia dla każdego z palców zgarniających. To przydatna funkcja, kiedy mamy do czynienia z areałem z dużą ilością resztek pożniwnych. Nowością jest także komputer Starter Seed, który steruje elektrycznym zakładaniem ścieżek technologicznych oraz zlicza przejazdy.

Ponadto Poznaniak zmienił się zewnętrznie. Zastosowano falowaną pokrywę o większej wytrzymałości. Obecna cena nowego Poznaniaka to 15,9 tyś zł za wersję z radlicami stopkowymi, a 21,5 tyś. zł za opcję wyposażoną w radlice talerzowe.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz