facebook

SPAWARKA – ALE JAKA?

30/12/2015
0 komentarzy

Jeśli musimy połączyć dwa elementy wykonane z metalu, czasem klej może nie być odpowiednim rozwiązaniem. Takie części muszą zostać zespawane. Kiedy indziej znów trzeba będzie przeciąć jakiś stalowy element czy kawałek blachy. Zarówno w jednym, jak i w drugim wypadku będzie potrzebna spawarka.  Ale jaka?

Zdjęcie zgodnie z licencją CC0 Public Domain, autor: skeeze

Ludzie potrafili łączyć metale już w starożytności, ale historia spawania we współczesnym rozumieniu znajduje swój początek w drugiej połowie XIX wieku. Jest to proces technologiczny, który polega na nadtopieniu elementów w miejscu ich połączenia z wykorzystaniem skoncentrowanego źródła ciepła wyzwalanego w trakcie spalania gazu lub emitowanego przez łuk elektryczny. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze spawaniem gazowym, zaś w drugim z elektrycznym. Ten sam proces stosuje się podczas przecinania metalu, tylko wtedy spawarka staje się już przecinarką, ale zasada jej działania wciąż pozostaje ta sama.

Różne metody – jedna spawarka?

Są różne rodzaje spawarek, podobnie jak różne są metody stosowane w spawalnictwie. Spawanie typu MIG i MAG to najbardziej rozpowszechnione metody spawania, które różnią się od siebie tym, że MIG (z jęz. ang. Metal Inert Gas) spawanie zachodzi w z wykorzystaniem elektrody topliwej w osłonie gazu obojętnego, który nie bierze udziału w procesie spawalniczym. Takimi gazami są np. argon czy hel. W MAG (Metal Active Gas) natomiast proces spawalniczy przebiega z udziałem elektrody topliwej w osłonie gazu aktywnego chemicznie jak np. dwutlenek węgla, który czynnie wpływa na przebieg tegoż procesu. Inne również popularne metody to TIG – tu spawanie odbywa się z użyciem nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego, oraz MMA, gdzie wykorzystuje się spoiwo w postaci zamocowanego w uchwycie pręta, stanowiącego zarazem elektrodę. Każda z metod wymaga szczególnych umiejętności i odpowiedniego sprzętu.

Ważny uchwyt

To podstawowy element wyposażenia. Spawarka do MIG, MAG i MMA musi koniecznie posiadać specjalny uchwyt spawalniczy z podajnikiem, który dostarcza gaz oraz elektrodę mającą postać drutu. Odbywa się to nieprzerwanie podczas całego procesu. Zatem konstrukcja uchwytu jest ściśle uzależniona od metody spawania, do jakiej ma on być przeznaczony. Istnieją oczywiście nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne, wyposażone w wymienne uchwyty i dodatkowe podajniki, dzięki którym przy pomocy jednego narzędzia można spawać różnymi metodami. Są one raczej przeznaczone dla profesjonalistów, których profil działalności wymaga stosowania w praktyce różnych sposobów łączenia metali.

Tradycja a nowoczesność

Są jeszcze w użyciu tradycyjne spawarki transformatorowe, które dzisiaj stanowią już często sprzęt archaiczny ze względu na przestarzałą konstrukcję, a także wysoką awaryjność czy nieporęczną budowę i niezwykle toporne gabaryty. Z rynku wypiera je nowa generacja spawarek inwertorowych, które dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym są małe, lekkie, proste w obsłudze i zapewniają wysoką wydajność i komfort obsługi, a zarazem są niewielkim obciążeniem dla sieci elektroenergetycznej, więc pozwalają na znaczne obniżenie kosztów.

Dostosuj sprzęt do potrzeb

Domorosłemu majsterkowiczowi lub hobbyście lubiącemu spędzać czas na niewielkich naprawach czy przeróbkach, umiejącemu samodzielnie zbudować albo zreperować to i owo z całą pewnością będzie potrzebna inna spawarka niż profesjonalnemu spawaczowi, który zawodowo zajmuje się tego rodzaju działalnością. Najważniejsze, żeby była wydajna, bezawaryjna, ekonomiczna i - co najistotniejsze - bezpieczna.

W artykule wykorzystano informacje o sprzęcie spawalniczym z katalogu na http://emaks.pl/spawanie/spawarki-tig.html.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz