facebook

Sprzęt ogrodniczy na sezon 2017 – nowości i inspiracje

27/02/2017
0 komentarzy

Sezon dbania o ogród na dobre zaczyna się wiosną. Wtedy też organizowane są liczne targi czy imprezy tematyczne a każde centrum ogrodnicze święci tryumfy sprzedaży. Rok 2017 to przywitał nas lekką zimą, która ma szybko przeminąć, dlatego im wcześniej zadbasz o odpowiednie zaopatrzenie tym lepiej. Warto przejrzeć najnowsze propozycje producentów, w zakresie poniżej przestawionych sprzętów (i nie tylko), które będą hust-have w 2017 roku.

Traktorki ogrodowe

Traktory ogrodowe już od lat cieszą się coraz większa popularnością. Po sporym sukcesie w 2016 roku, teraz przewiduje się okres boomu na nie. Jeszcze niedawno ogrodnicy kupowani proste kosiarki spalinowe lub elektryczne, co oczywiście było jednorazowym, ale tańszym wydatkiem. Teraz każdy przykłada się bardziej wagę do jakości urządzenia, a nie jego ceny, warto postawić na naprawdę doby sprzęt ogrodniczy i kupić traktor.

Obrazowo można przedstawić to w taki sposób: skoszenie 2-3tys. metrów kwadratowych ogrodu kosiarką zajmuje cały dzień; przy użyciu traktora kilka godzin. Oczywiście, nie wyklucza to zasadności kupowania zwykłych kosiarek. Wszystko zależy od wielkości ogrodu.

Aerator

Dla zapalonych ogrodników to żadna nowość. Jednak wśród hobbystycznych klientów centrów ogrodniczych rośnie świadomość konieczności stosowania aeracji. Inwestują w nie nawet osoby, dbające o niewielki przydomowy trawnik.

Napowietrzanie gleby jest równie ważne co jej nawadnianie. Rozbijanie kłączy korzeni pozwala na lepszy dostęp do składników mineralnych a tym samym na ładniejszy wygląd trawnika.

Drewniane altany

Ładnie wyglądają w małych ogródkach, w których z każdej strony otacza nas piękno i zapach pąków. W dużych połaciach ogrodowych dają schronienie i chwilę wytchnienia podczas spaceru. Rok 2017 będzie rokiem, który dla projektantów ogrodów będzie powrotem do natury.

Z projektów znikną murowane altany, a powrócą te drewniane: świerkowe i sosnowe. Tutaj warto zaznaczyć, że o ile do wykonania samej konstrukcji najlepsze będzie drewno z drzewa iglastego, tak do wykonania mebli lepiej użyć liściastego.

Składane piły

Każde dobrze wyposażone centrum ogrodnicze, na pewno ma w asortymencie piłę. Jest to niezbędny element wyposażenia garażu każdego ogrodnika; przycinanie drzewek wiosną lub jesienią, obcinanie konarów nadłamanych i uschniętych to standard. Jednak w związku z coraz większą liczbą wypadków, przy nieostrożnym przechowywaniu tego narzędzia, wielu producentów zdecydowało się wypuścić na rynek modele składane.

I tak chociażby niemiecka marka Wolf-Garten zaproponowała składaną piłę z chromowanym brzeszczotem, która w niczym nie jest gorsza od tych klasycznych. Taki sprzęt nie jest drogi, a znacząco podnosi bezpieczeństwo pracy.

Szczotki i skrobaczki do szczelin

Coraz większą wagę przykłada się do dbania o każdy najmniejszy zakamarek ogrodu. W tych, które mają chodniczki lub ścieżki wyłożone brukiem, nawet najlepszy sprzęt do koszenia nie jest w stanie dostać się w każde miejsce. I tak, by mieć idealny ogród, należy zainwestować w drobniejszy sprzęt ogrodniczy: skrobaczki i szczotki do szczelin.

Najnowsze modele mają wygodnie zaprojektowane rączki i optymalne zakończenie nożyka lub wytrzymałe sztuczne włosie. Wszystko po to, by uciążliwa praca pozbywania się pojedynczych chwastów trwała jak najkrócej.

Kwiaty

Choć może nie jest to sprzęt ogrodniczy, ale krótko wspomnieć o nich warto. Co będzie królowało w tym roku? Zdecydowanie inspiracji szukać należy w stylu ogrodów angielskich – naturalność, asymetria, wypielęgnowany trawnik, rabaty kwiatów w odcieniach różu, fioletu i bieli. Warto postawić na rośliny ogrodowe długokwitnące: werbena, łubin, lawenda.

Odwiedzając centrum ogrodnicze stacjonarnie lub w sieci, można napotkać wiele nowości. Niektóre to zupełnie nowe urządzenia, a inne to ulepszone wersje poprzednich modeli. Należy zaznaczyć, że producenci co roku wysilają się, by dostarczyć na rynek narzędzia, maszyny i sprzęt ogrodniczy na najlepszym poziomie. Niemniej jednak przed zakupem traktora czy aeratora trzeba się poważnie zastanowić. Choć to sprzęt na lata, nie każdemu może być konieczny.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz