facebook

W jaki sposób złomować maszyny rolnicze?

17/08/2022
0 komentarzy

Z biegiem lat każda maszyna rolnicza się zużywa i traci swoją funkcjonalność. Jest to naturalny i nieunikniony proces. Co zatem zrobić z maszyną, której nie możesz już naprawić? Najlepiej będzie się jej pozbyć zgodnie z prawem. Najlepszym rozwiązaniem jest usługa złomowania maszyn. Pamiętaj, że niezgodne z prawem jest samodzielne rozmontowanie maszyny, by zachować jej części. Dowiedz się, w jaki sposób złomować maszyny rolnicze!

Jak wygląda złomowanie maszyny rolniczej?

Złomowanie maszyn rolniczych wygląda podobnie do złomowania maszyn przemysłowych i pojazdów osobowych. Na początku maszyna trafia do Stacji Demontażu Pojazdów, gdzie jej właściciel okazuje dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Jeśli maszyna ma kilku właścicieli, wówczas wszyscy muszą stawić się osobiście – chyba, że mają upoważnienie. Po sprawdzeniu dokumentów maszyna zostaje odebrana, a właścicielowi wręcza się zaświadczenie (umożliwiające wyrejestrowanie pojazdu i wypowiedzenie ubezpieczenia), które należy dostarczyć w ciągu 30 dni do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym.

Jak zauważa ekspert z firmy INTER-TECH: utylizacja maszyny rolniczej musi być przeprowadzona tak, aby wszystkie szkodliwe substancje zostały z niej usunięte i zneutralizowane zgodnie z normami oraz standardami. Istotne jest nie tylko bezpieczeństwo osób obecnych w miejscu podejmowanych działań, ale także troska o środowisko.

Firmy zajmujące się złomowaniem maszyn muszą mieć odpowiednie umiejętności i doświadczenie, a także być wyposażone w specjalistyczny sprzęt techniczny. Cały proces musi przebiegać w zgodzie z zasadami BHP, dlatego przed samym złomowaniem niezbędna jest prawidłowa deinstalacja i demontaż maszyny.

Demontaż maszyny rolniczej przed jej utylizacją!

Złomowanie zużytego sprzętu zawsze powinno rozpocząć się od dokładnego demontażu maszyny rolniczej. Dzięki temu do ekosystemu nie dostaną się żadne szkodliwe i niebezpieczne dla środowiska substancje. Dokonując utylizacji zepsutych lub zużytych maszyn rolniczych, dbasz nie tylko o ochronę środowiska, ale także szybko zyskujesz miejsce na nowy sprzęt oraz eliminujesz maszyny w legalny sposób.

Za samodzielny demontaż i niewykonanie złomowania maszyny rolniczej, tj. ciągnika, przyczepy, siewnika czy innej maszyny może zostać nałożona kara przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Taka samowolka podlega karze, którą Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska może nałożyć na właściciela sprzętu w wysokości od 10 000 do 300 000 zł! Warto wiedzieć, że złomowanie dużych maszyn rolniczych przekłada się na większe pieniądze. Za złomowanie auta osobowego zazwyczaj trzeba dopłacić. Natomiast w przypadku maszyn rolniczych często można zarobić.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz