facebook

W jakim celu używa się kotłów do moczenia pierza?

13/07/2021
0 komentarzy

Zarówno przed sprzedażą, jak też dalszą obróbką ubitego drobiu, konieczne jest pozbycie się z niego pierza. Obecnie najpowszechniejszym sposobem jest tzw. odpierzanie tuszek na mokro, które cieszy się sporą popularnością ze względu na swoją wysoką skuteczność oraz szybkość wykonania. Aby móc sprawnie przeprowadzać cały proces, zwłaszcza w przypadku większych ferm, potrzebne jest urządzenie zwane kotłem do moczenia pierza – tłumaczymy, jaka jest jego zasada działania.

Odpierzanie tuszek na mokro – na czym polega?

Zanim przejdziemy do samego kotła do moczenia pierza i jego możliwości, warto wyjaśnić najpierw, czym właściwie jest odpierzanie tuszek. Otóż jest to proces, który polega na pozbyciu się piór z tuszki drobiowej – takie działanie jest niezbędne przed dalszą obróbką, np. porcjowaniem mięsa czy też pakowaniem. Istnieją dwa sposoby odpierzania – na sucho oraz mokro. Pierwsza metoda była stosowana dawniej ze względu na sporą czasochłonność i małą dokładność. Współcześnie standardem jest skubanie na mokro, które, jak wskazuje zresztą sama nazwa, polega na poddaniu tuszki działaniu gorącej wody (lub pary wodnej) przed przystąpieniem do właściwego odpierzania.

Czemu właściwie służy ogrzanie skóry tuszki? Podwyższona temperatura sprawia, że rozluźniają się tzw. torebki piórowe, co w znacznym stopniu ułatwia późniejsze pozbycie się piór. To, jak bardzo powinniśmy podgrzać wodę, zależy od oczekiwanego rezultatu oraz wieku i rodzaju opracowywanego drobiu. Jeżeli chcemy uzyskać pierze, zwłaszcza z ptaków wodnych, to zaleca się zastosowanie odpierzania parą wodną – najpierw wstępnie osusza się tuszkę (wykorzystując do tego strumień o temperaturze około 70°C), a następnie poddaje się ją działaniu pary o temperaturze od 90 do 100°C.

Budowa i działanie kotłów do moczenia pierza

Do odpierzania tuszek na mokro można wykorzystać oczywiście zwykłe kotły znane z kuchni, jednak w przypadku przemysłowego przetwórstwa taki pomysł nie zda egzaminu. Właśnie z tego powodu stosuje się kotły do moczenia pierza, czyli zautomatyzowane przyrządy pozwalające w szybki sposób rozluźnić mięśnie oraz torebki trzymające pióra i mieszki włosowe drobiowych tuszek.

Kotły do moczenia pierza z zewnątrz nie odbiegają szczególnie wyglądem od swoich klasycznych odpowiedników – również mają cylindryczny kształt, sporą pojemność oraz są wykonane z chromowanej stali nierdzewnej, która zapobiega powstawaniu korozji. Kotły przeznaczone do użytku na fermach są jednak wyposażone w nóżki, które stabilizują całe urządzenie w czasie jego pracy.

To, co wyróżnia kotły do moczenia pierza, nie jest widoczne gołym okiem. Wewnątrz sprzętu znajdują się specjalne grzałki rurkowe, których zadaniem jest doprowadzenie wody do właściwej temperatury. Wiele modeli posiada też automatyczny mieszalnik – to właśnie on odpowiada za obracanie tuszek w kotle, dzięki czemu są one równomiernie ogrzewane w czasie procesu.

Użytkownik nie musi się również martwić o monitorowanie i kontrolowanie temperatury, ponieważ w nowoczesnych kotłach do moczenia pierza instaluje się termostaty oraz cyfrowe termometry zanurzeniowe – dodaje specjalista reprezentujący firmę Bio Eggs z Krakowa, która zajmuje się dystrybucją urządzeń do hodowli drobiu.

Regulowanie temperatury w kotle do moczenia pierza

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, temperatura wody wykorzystywanej do ogrzewania zależy od tego, co planujemy później zrobić z oskubaną tuszką. Kotły do moczenia oferują oczywiście możliwość precyzyjnego ustawienia pożądanej temperatury, dzięki czemu z pomocą urządzenia można przeprowadzić:

  • półoparzanie – jest stosowane wówczas, gdy planujemy sprzedawać mięso jako świeże; stosunkowo niska temperatura (ok. 50°C) nie uszkadza skóry i nie wpływa negatywnie na jakość, smak oraz trwałość mięsa,
  • oparzanie łagodne – ta metoda jest zalecana w przypadku starszych brojlerów; nieco wyższa temperatura (od 55 do 65°C) sprawia, że skóra tuszki staje się lepka, dlatego pozyskane w ten sposób mięso sprzedaje się w formie mrożonej lub poddaje dalszej obróbce,
  • oparzanie silne – jeżeli zależy nam na czasie, to można zastosować temperaturę powyżej 65°C, należy jednak pamiętać, że wówczas nie będzie możliwe pozyskanie pierza.
zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz