facebook

Zakup używanego kombajnu to dobry interes?

09/12/2015
0 komentarzy

Maszyny rolnicze to podstawowe narzędzie pracy, bez którego żaden rolnik nie może wykonywać swoich codziennych obowiązków. Żaden z nich nie obejdzie się bez traktora, kombajnu czy innych przydatnych pojazdów, znacznie ułatwiających pracę w polu, przyspieszających dokonywanie zbiorów czy skracanie czasu transportu.

Nowoczesne maszyny rolnicze są wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania i elementy mechaniczne, a także są naszpikowane gadżetami i elektroniką z najwyższej półki. Niestety większość z nich charakteryzuje się wysokimi cenami, co powoduje, że okazują się być nieosiągalne finansowo dla znacznej części rolników. W tej sytuacji, warto rozważyć zakup używanych.

Bez wątpienia kombajn to najprzydatniejsza maszyna rolnicza podczas żniw. Zmechanizowane elementy zainstalowane ułatwiają i przyspieszają cały ten proces. Oczywiście występuje wiele rodzajów tego urządzenia poczynając od prostych (i najtańszych), które podczepia się do ciągnika rolniczego, po wysoce zaawansowane, potężne pojazdy o dużo większych możliwościach i mocy przerobowej (to jednak najdroższa z możliwych opcji). W związku z tym kiedy już zdecydowaliśmy się na zakup używanego kombajnu, musimy zdecydować jaki model i typ chcielibyśmy posiadać w swoim gospodarstwie.

Decydując się na zakup kombajnu z rynku wtórnego musimy się liczyć z pewnymi kwestiami związanymi ze specyfiką tego rynku - podobnie jak w przypadku zakupu używanego auta. Oznacza to, że trzeba się liczyć z faktem, że kombajn nie będzie "pierwszej świeżości" tak jak nówka z salonu. Będzie nosił znamiona użytkowania (na pewno dość intensywnego) oraz może mieć żużyte niektóre elementy mechaniczne. Przed dokonaniem zakupu musimy dokonać dość szczegółowych oględzin oraz zadać mnóstwo pytań sprzedającemu jeżeli chodzi o stan techniczny czy też ewentualne mankamenty podczas użytkowania. Kolejnym elementem jest zrobienie szybkiego rachunku zysków i kosztów, czyli czy zakup pomimo ewentualnych napraw i zużycia niektórych elementów nadal będzie się opłacać. Jest to niewątpliwie trudna decyzja, lecz na pewno dobrym krokiem będzie obejrzenie przynajmniej kilku egzemplarzy celem zweryfikowania poziomu cen i stanu technicznego.

Zasadnicze pytanie jakie pojawia się podczas rozważania zakupu używanego kombajnu brzmi "czy to się opłaca"? Pewne wątpliwości mogą nasunąć się podczas analizy oferty i oględzin. Naturalnym jest, że zastanawiamy się czy warto inwestować w mocno zużytą maszynę, która sprawi nam sporo kłopotów, i zepsuje nam wiele więcej nerwów niż oszczędziliśmy pieniędzy. Jest w tym sporo prawdy, jednak warto pamiętać, że rynek wtórny funkcjonuje bardzo sprawnie i sporo ludzi jest zadowolonych z zakupu takich maszyn. Po drugie, zawsze należy pamiętać o stosunku jakości do ceny. Oznacza to nie mniej, nie więcej tyle, że mamy do wyboru kupno zdezelowanej kilkunastoletniej maszyny za grosze, którą ciągle będziemy naprawiać, lub zainwestowanie w kilkuletnią, sprawną, maszynę, która po dokonaniu niezbędnych napraw będzie nam służyć jeszcze przez kolejnych kilka lat.

Portal TwojePole.pl wsparł nas merytorycznie.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz