facebook

Zalety zastosowania czujników wycieku tworzywa na połączeniu cylindra wtryskarki z formą

02/07/2019
0 komentarzy

Jednym z najważniejszych zagadnień podczas montażu i eksploatacji wtryskarki jest zapobieganie niekontrolowanym wyciekom tworzywa przy pracy urządzenia. Stosowane początkowo w tym celu zamykane dysze tłoczkowe niestety nie do końca zdawały egzamin, gdyż prowadziły do istotnych strat ciśnienia. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż czujnika wycieku na połączeniu cylindra z formą.

Czym jest i jak działa czujnik wycieku tworzywa?

Jak sugeruje sama nazwa, czujnik wycieku tworzywa jest urządzeniem służącym do wykrywania obecności tworzywa, które pojawia się na połączeniu dyszy wtryskowej cylindra i formy wtryskowej. Takie sytuacje zdarzają się dość często, jeśli na połączeniu cylindra i formy pojawiają się nieszczelności. Ich powstawanie może wynikać z nieprawidłowego montażu układu wtryskowego, ale towarzyszy też awariom, wynikającym z długotrwałej eksploatacji wtryskarki.

"Zasada działania czujników jest prosta. Zamontowany przy dyszy element kontrolny czujnika wykrywa ewentualny wyciek, a następnie za pomocą sygnału dźwiękowego i świetlnego sygnalizuje obecność tworzywa w niepożądanym miejscu – wyjaśnia nasz rozmówca  z ELS Poland. Najbardziej zaawansowane czujniki mogą być stosowane w dowolnej wtryskarce, a w przypadku włączenia do w układ sterowania, w przypadku wycieku, może automatycznie zatrzymać proces produkcyjny".

Korzyści ze stosowania czujników wycieku tworzywa

Najbardziej oczywistą zaletą stosowania czujników jest możliwość automatycznej kontroli procesu i natychmiastowego wykrycia ewentualnego problemu. Z punktu widzenia właściciela linii istotne są jednak przede wszystkim korzyści finansowe z wykorzystania tego urządzenia.

Montaż czujnika wycieku tworzywa na wtryskarce oznacza spore oszczędności na naprawach. Wyciek uplastycznionego tworzywa stwarza zagrożenie uszkodzenia grzałek opaskowych na cylindrze, a także czujników temperatur i ciśnienia. Jeżeli na cylindrze wtryskarki znajdują się izolacje termiczne, również one mogą zostać zniszczone. Alarm uruchamiany przez czujnik, pozwala w porę zatrzymać pracę wtryskarki, a tym samym zapobiec uszkodzeniom tych elementów i wydatkom na ich naprawy  lub wymianę.

Szybka reakcja na wyciek ma jeszcze jedną ważną zaletę: pozwala szybko zlikwidować usterkę i wznowić produkcję bez konieczności czyszczenia zalanych tworzywem podzespołów. Ograniczenie zakresu, a jednocześnie czasu naprawy, minimalizuje straty wynikające z przestojów produkcyjnych.

Warto podkreślić, że takie przestoje są szkodliwe dla przedsiębiorstwa z wielu powodów. Poza bezpośrednimi, stosunkowo dużymi kosztami związanymi z wymianą uszkodzonych elementów (części zamienne, koszty samej wymiany) dochodzą tzw. koszty wizerunkowe. Kiedy zakład wstrzymuje produkcję, prawdopodobnie niemożliwe będzie wywiązanie się ze zobowiązań terminowych wobec klientów, co wpływa negatywnie na renomę firmy. Zatem korzystanie z czujników pośrednio wpływa również na wizerunek firmy na rynku.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz