facebook

Zasady działania opryskiwaczy

15/01/2020
0 komentarzy

Spośród wszystkich metod ochrony roślin najskuteczniejsze są opryski. Chociaż rolnicy starają się ograniczać stosowanie metody chemicznej, daje ona zdecydowanie lepsze i szybsze rezultaty niż alternatywne rozwiązania. Negatywny wpływ pestycydów, herbicydów oraz środków zwalczających grzyby ogranicza się m.in. przez rozsądne dawkowanie preparatów wysokiej jakości i zachowanie możliwie największej precyzji podczas wykonywania oprysków.

Opryski jako niezbędny element produkcji rolnej

Walka ze szkodnikami, chorobami grzybiczymi oraz bakteriami niszczącymi uprawy nie byłaby możliwa bez wykorzystania środków ochrony roślin. Oczywiście, na świecie i w kraju działają tzw. ekologiczne uprawy, jednak w przypadku produkcji rolnej na dużą skalę całkowita rezygnacja ze stosowania pestycydów miałaby tragiczne skutki w przypadku pojawienia się jakiejkolwiek choroby. Dlatego, zamiast wykluczać metodę chemiczną z pielęgnacji pól i sadów, rozsądniej jest wybierać metody umożliwiające dokładne dawkowanie chemicznych środków ochronnych. Do tego potrzebne są dobrej jakości opryskiwacze.

Podczas wykonywania oprysków środkami ochrony roślin kluczowe jest dążenie do zastosowania najmniejszej skutecznej dawki. Równomierne rozprowadzenie substancji chemicznej na roślinach realizuje się przez uzyskanie możliwie najmniejszych kropli. Dysze nowoczesnych opryskiwaczy pozwalają na uzyskanie kropli o średnicy zaledwie 150 mikrometrów, co oznacza, że wydająca się ze zbiornika ciecz przybiera formę lekkiej mgły – wyjaśnia ekspert z firmy MiM Mariusz Mańkowski.

Jak działają opryskiwacze rolnicze i sadownicze?

Opryskiwacz jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia w każdym gospodarstwie rolnym, przy czym może być używany nie tylko do ochrony chemicznej roślin, ale także ich nawożenia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów opryskiwaczy, różniących się między sobą konstrukcją i przeznaczeniem, jednak każdy z nich posiada 3 najważniejsze części: zbiornik, pompę i lancę.

Zbiornik opryskiwacza to po prostu pojemnik na preparat ochronny lub płynny nawóz. Wybierając opryskiwacz, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na pojemność zbiornika, ale też materiał, z którego został wykonany. Wskazane jest używanie zbiorników lekkich (dla ułatwienia przemieszczania się podczas wykonywania oprysków), o gładkiej powierzchni wewnętrznej (co ułatwia czyszczenie między kolejnymi opryskami z wykorzystaniem różnych środków) i odpornych na działanie korozyjnych substancji chemicznych. Dobrym przykładem są opryskiwacze Emiliana Serbatoi z lekkimi, bardzo mocnymi zbiornikami polimerowymi.

Za poprawne działanie i wydajność opryskiwacza odpowiada pompa. W opryskiwaczach rolniczych i sadowniczych stosuje się pompy membranowe, które tłocząc ciecz ze zbiornika, wychwytują wszystkie zanieczyszczenia, zagrażające zapchaniem przewodów i dyszy. Wybierając pompę, należy zwracać uwagę na jej wydajność, wyrażaną w litrach na minutę (ewentualnie jako ciśnienie robocze – w barach). Pompa pozwala więc na tłoczenie cieczy ze zbiornika na zewnątrz. Możliwość ukierunkowania strumienia cieczy umożliwia lanca, zamontowana na końcu przewodu odprowadzającego. W opryskiwaczach Emiliana Serbatoi na końcu lancy znajduje się dysza, która pozwala na regulację prądu cieczy i uzyskanie, w zależności od potrzeb, zwartego strumienia lub lekkiej mgły.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz