facebook

Produkcja oleju

27/11/2015
2 komentarzy

Oleje popularne w Europie pochodzą z rodzimych roślin oleistych. W Polsce najczęściej spotykany jest olej rzepakowy. Poza tym w naszym kraju produkuje się olej słonecznikowy, lniany, z pestek dyni, czy rzadko spotykany olej rydzowy. Oleje w Polsce produkowane są przede wszystkim na potrzeby branży spożywczej oraz przemysłu paliwowego.

Produkcja kontrolowana

W obu przypadkach wytwarzanie oleju jest nieco inne i związane z innymi normami.  Istnieje kilka Systemów Zrównoważonego Rozwoju, które określają szczegółowo warunki skupu surowca, produkcji oraz wytwarzanie energii i biopaliw.  Najbardziej popularne certyfikaty to KZR IniG, RED Cert oraz ISCC EU. O certyfikację mogą się ubiegać między innymi olejarnie, w których powstaje olej przeznaczony na biopaliwa. Uzyskanie certyfikacji RED Cert lub podobnej jest wymogiem, po spełnieniu którego firma uzyskuje dostęp do rynków europejskich. Dodatkową korzyścią dla dystrybutorów biopaliw jest możliwość uzyskania ulg podatkowych wprowadzonych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. W branży spożywczej coraz popularniejsze są produkty ekologiczne i wykonywane tradycyjną metodą. Moda ta dotyczy również olejów, na których etykietach możemy zauważyć informację o certyfikatach np.  Pl-EKO-07-11908  oraz Ecocert.

Jak powstaje olej?

Olejarnia to zakład, w którym olej jest tłoczony z nasion roślin. Za przykład niech posłuży nam proces powstawania oleju z nasion lnianki. Pierwszym etapem produkcji jest rozdrobnienie ziaren na płatki. Nie mogą one być zbyt mocno zmielone, ani też pozostać gruboziarniste. Tak przygotowany surowiec jest następnie uwilgocony. Dzięki temu olej zawarty w komórkach rośliny przechodzi do zewnętrznych warstw. Proces ten przyspiesza podgrzanie masy do temperatury 38 stopni Celsjusza. Temperatura nie może być wyższa, ponieważ wtedy zniszczeniu uległyby cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. Tak przygotowana miazga jest następnie tłoczona. Najlepszy olej powstaje w procesie tak zwanego zimnego tłoczenia. Po tłoczeniu olej musi odstać pewien czas, aby się wyklarował. Nie wymaga on już filtracji. Gotowy produkt jest przelewany do szklanych butelek.

zgłoś naruszenie

Komentarze (2)

  • 02.12.2015 (15:01)
    przydatne informacje, popieram kolegę (rolnik z Wielkopolski) co do cen skupu trzody.
  • 01.12.2015 (10:54)
    rolnik z wielkopolski
    Produkcja rzepaku jest łatwiejsza od tego co mamy teraz z cenami świń. Niech rząd zablokuje sprowadzanie ton mięsa z zachodu - to niszczy polskich hodowców trzody!

Dodaj komentarz