facebook

Na co uważać przy zakupie samochodów używanych?

22/08/2019
0 komentarzy

Na rynku wtórnym dostępnych jest wiele samochodów różniących się klasą, modelem czy marką, które można kupić w atrakcyjnej cenie. To właśnie cena powoduje, że sprzedaż aut używanych czy samochodów poleasingowych kwitnie. Kupujący powinni jednak zachować w takim przypadku szczególną ostrożność. Na jakie kwestie absolutnie trzeba przy tym zwrócić uwagę?

Pierwsze wrażenie

Kiedy już na pierwszy rzut oka widzimy, że auto używane nie jest w takim stanie, jakbyśmy chcieli, nawet nie trzeba się zastanawiać nad jego zakupem. Bardzo cennym narzędziem podczas oględzin używanego auta na sprzedaż jest miernik lakieru. W pierwszej kolejności naocznie sprawdzamy lakier, spasowanie blach itp. Trzeba ocenić, czy nie ma dużych odprysków i widocznych śladów korozji i szpachli. Czasem karoseria wygląda jak nowa, co w przypadku używanego auta wydaje się co najmniej podejrzane. Drobne ryski to standard. 10-letni samochód nie może wyglądać jak nowy. Jeśli tak jest, można mieć w zasadzie pewność, że był malowany.

Stan kierownicy i gałki skrzyni biegów

Podobnie jak w przypadku karoserii, musimy sprawdzić przy zakupie używanego auta stan kierownicy i gałki zmiany biegów. To elementy, które podlegają zużyciu. Jeśli kupujemy auto używane z przebiegiem 150-200 tys. km, obie części powinny być wyraźnie zużyte. Jeśli są jak nowe, to znak, że zostały najpewniej wymienione.

Najważniejsze – przebieg pojazdu

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z kupowaniem używanego auta jest przebieg w kilometrach. Panuje zbiorowe przekonanie, że w ogóle nie warto kupować samochodów z przebiegiem powyżej 200 tys. km. Zadbane auto z przebiegiem 200 tys. km może być jednak lepszym wyborem niż wyraźnie wyeksploatowane, które oficjalnie na liczniku ma 125 tys. km. Niewykluczone, że w takim przypadku został on cofnięty. Na szczęście można to już zweryfikować. Kupujący sprawdzi realny przebieg pojazdu, korzystając z numeru VIN. Jeśli sprzedający nie chce go podać, powinno się to wydać mocno podejrzane.

Ciekawą opcją jest zakup auta używanego z gwarancją, np. od firmy Używane jak nowe (https://www.uzywanejaknowe.pl/) – wówczas kupujący ma gwarancję na to, że auto używane zostało solidnie sprawdzone przez specjalistów.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz