facebook

Co musisz wiedzieć o wędkarstwie?

03/09/2019
0 komentarzy

Wędka - podstawy sprzęt każdego wędkarza

Najważniejszym narzędziem wędkarskim jest oczywiście wędka. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów tego sprzętu. Najprostsze, kilkumetrowe baty, stosuje się do połowów spławikowych. Wędki machowe w przeciwieństwie do poprzedniego modelu mają kołowrotek. Ze względu na swój duży zasięg (mają około 8 - 10 m długości) używane są na dużych zbiornikach wodnych. 

Do połowów z bliskich odległości doskonale sprawdzą się wędki spiningowe. Ich długość zazwyczaj nie przekracza 3 m. Wędkarze używają ich do łowienia z brzegu lub łodzi. W przypadku wędkowania w zimie stosuje się wędki podlodowe. Ze względu na niedużą odległość i rodzaj łowionych ryb te modele charakteryzują się dużą wytrzymałością, małym kołowrotkiem i niewielkimi rozmiarami.

Jeśli zaczynamy naszą przygodę z wędkowaniem, nie porywajmy się na skomplikowane modele wędek. Większości jej możliwości i tak w pełni nie wykorzystamy, a zapłacimy dużo większe pieniądze. Najlepiej kupić 3-metrowy egzemplarz, dzięki któremu lepiej poznamy specyfikę tej dziedziny i zachowanie ryb.

Co warto wiedzieć o żyłkach wędkarskich?

Żyłki wędkarskie to nic innego jak cienkie linki, które wykorzystywana są podczas łowienia. Można wyróżnić żyłki plecione i pojedyncze. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Dzięki temu nawet najsilniejsza ryba nie zerwie się z żyłki. Jednak ze względu na małą elastyczność, jest niewygodna podczas łowienia gwałtownych sztuk. Drugi rodzaj świetnie nadaje się dla hobbystów i początkujących wędkarzy. Duża elastyczność sprawi, że łowienie będzie dużo przyjemniejsze. Dodatkowym atutem jest niska cena.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz