facebook

Czy Polacy są zadowoleni ze swojej pracy?

26/11/2018
0 komentarzy

Zadowolenie z pracy to kwestia niezwykle subiektywna. Na tego typu odczucia składa się bowiem wiele czynników, takich jak wysokość pensji, specyfika zawodu czy też atmosfera w miejscu pracy. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy z pracowników ma inne priorytety i kieruje się różnymi przesłankami – niektórym bardziej zależy na wysokiej płacy, inni z kolei cenią sobie dobry kontakt z pracodawcą. Co warto wiedzieć o zadowoleniu Polaków z pracy?

Polacy zadowoleni z pracy, ale nie do końca

Kwestie społeczne związane z rynkiem pracy to popularny przedmiot różnego rodzaju ankiet i sondaży. Badania statystyczne w tych obszarach pozwalają bowiem na ocenę kondycji społeczeństwa, a także samego państwa i mechanizmów, jakimi rządzi się współczesny rynek pracy. Jednym z ważniejszych zagadnień z tego zakresu jest badanie stopnia zadowolenia Polaków z wykonywanej pracy. Wysoki stopień satysfakcji może bowiem świadczyć o rozwoju i dobrej kondycji krajowej gospodarki. Zgodnie z najnowszymi wynikami badań w tej dziedzinie, wielu Polaków istotnie jest zadowolonych ze swojego zatrudnienia. Szczególnie dotyczy to osób z wyższym wykształceniem. Niestety nie oznacza to, że polski rynek pracy jest wolny od problemów. Wręcz przeciwnie, pracownicy wciąż narzekają na ograniczone możliwości rozwoju, niskie płace czy też złą atmosferę w miejscu pracy. Do tego dochodzą przypadku łamania kodeksu pracy czy zła organizacja w miejscu zatrudnienia. Wszystko to sprawia, że wielu Polaków, zwłaszcza tych z mniejszych miejscowości i o niższym wykształceniu, nie odczuwa satysfakcji z wykonywanej pracy.

Nie lubię swojej pracy. Co robić?

Co robić, jeśli praca nie przynosi satysfakcji? Wiele zależy tu od przyczyn naszego niezadowolenia. Nie ulega wątpliwości, że jednym z głównych kryteriów decydujących o zadowoleniu z pracy jest wysokość pensji. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z warunków pracy, nie warto od razu podejmować gwałtownych ruchów. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić szczerą rozmowę z pracodawcą o możliwościach podwyżki i dalszego rozwoju zawodowego. Warto również wyjaśnić wszelkie wątpliwości co do organizacji i atmosfery panującej w miejscu zatrudnienia. Jeżeli rozmowa nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, w takiej sytuacji warto zastanowić się nad zmianą pracy.

Zmiana pracy to rewolucja w życiu, ale jeśli dobrze się do niej przygotujemy, może to być zmiana na lepsze. – Mówi przedstawiciel agencji pośrednictwa pracy Beetsma Sp. z o.o.Warto zacząć od CV. Dobrze napisane może być przepustką do lepszej pracy. To samo dotyczy życiorysu, listu motywacyjnego i innych dokumentów wymaganych przez potencjalnych przyszłych pracodawców. Pamiętajmy, że dzisiaj trzeba się umieć odpowiednio zareklamować na rynku pracy, podkreślając swoje walory i umiejętności.

Dobrym rozwiązaniem może być również skorzystanie z pomocy agencji pośrednictwa pracy, która zapewni pracownikowi pełne wsparcie przy wyborze nowego miejsca zatrudnienia. Jeśli marzy nam się duża zmiana w życiu i lepsze zarobki, warto także rozważyć emigrację. Praca za granicą może bowiem przynieść wiele satysfakcji, nie tylko finansowej.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz