facebook

Czym jest rynek walutowy?

26/02/2019
0 komentarzy

Bardzo ważnym elementem światowego systemu finansowego jest rynek walutowy, czyli Forex. To na nim dokonuje się obrót walutami obcymi, czyli prościej handel pieniędzmi za pieniądze. Każdego dnia na rynku walutowym zawierane są transakcje o wartości bilionów dolarów. W gospodarce spełnia on szereg istotnych funkcji. Czym dokładnie jest rynek walutowy? Poniżej wyjaśniamy wszelkie jego tajemnice.

Rynek walutowy to przykład tzw. rynku OTC (Over The Counter) – nieuregulowanego. Obrót walutami dokonuje się poprzez ogromną ilość pojedynczych transakcji między różnymi uczestnikami rynku. Handel odbywa się 24 godziny na dobę w dni robocze. Najczęściej transakcje zawierane są w dolarach amerykańskich, euro, japońskich jenach, brytyjskich funtach, frankach szwajcarskich, dolarach australijskich i kanadyjskich. Najważniejszymi centrami finansowymi rynku walutowego są Nowy Jork, Londyn, Tokio, Singapur, Zurych, Frankfurt, Hongkong, Sydney i Paryż.

Uczestnicy rynku walutowego

Najważniejsi uczestnicy rynku walutowego to inwestorzy. Zajmują się spekulacjami, a ich celem jest czerpanie korzyści finansowych z wahań kursów walut. Kolejnymi podmiotami są importerzy i eksporterzy, otrzymujący zapłatę w walutach obcych. Dążą do tego, by jak najszybciej wymienić środki, zabezpieczając się tym samym przed niekorzystnymi zmianami kursów. Ważnymi uczestnikami rynku walutowego są także banki centralne. Sprzedając lub skupując walutę zapobiegają jej nadmiernemu wzrostowi lub spadkowi.

Rodzaje transakcji na rynku walutowym

Rynek walutowy można podzielić na dwa rodzaje, ze względu na termin realizacji transakcji. Obrót walutami odbywa się zatem na rynku kasowym (spot) lub terminowym. W pierwszym przypadku kurs wymiany ustala się od razu, a rozliczenie operacji i dostarczenie waluty następuje najpóźniej w drugim dniu roboczym od zlecenia transakcji. Na drugim rodzaju rynku zawiera się z kolei kontrakty terminowe. – "Następuje obrót umowami, a nie aktywami. Dana transakcja ma zostać wykonana w przyszłości, w ściśle określonym terminie. Kurs wymiany ustala się w momencie zawarcia umowy. Pozwala to zabezpieczyć się przed stratą w razie niekorzystnych zmian kursów walut" – wyjaśnia ekspert z Kantoru Cent.

Oznaczenia walut

Na całym świecie istnieje około 170 walut. Ich wymiana byłaby dość trudna, gdybyśmy musieli posługiwać się lokalnymi nazwami. Z tego względu każda z nich została oznaczona trzyliterowym kodem ISO 4217. Dwie pierwsze litery to kod państwa, a ostatnia to kod waluty. Oznaczenie polskiego złotego (PLN) na rynku walutowym można więc rozwinąć następująco: PL – Polska, N – nowy złoty (dla odróżnienia od waluty sprzed 1995 r.). Poza trzyliterowymi kodami waluty oznacza się często symbolami graficznymi. Najbardziej znane to: $ (dolar amerykański), € (euro), ¥ (japoński jen) i £ (funt brytyjski).

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz