facebook

Czym są czapsy do jazdy konnej i czy są niezbędne?

20/07/2022
0 komentarzy

Podczas jazdy konnej łydka jeźdźca wymaga dodatkowej ochrony. Właśnie taką funkcję pełnią czapsy. Ich ubieranie jest najpopularniejszym sposobem na ochronę tej części ciała podczas jazdy. Ich założenie jest szybsze i wygodniejsze niż ubranie oficerek, dlatego znacznie częściej wybierane są do jazdy codziennej lub rekreacyjnej.

​Czym są czapsy do jazdy konnej?

Inną nazwą, pod którą możemy spotkać czapsy to sztylpy. Najczęściej wykorzystywanym tworzywem do ich produkcji jest skóra naturalna. Powstały jako alternatywa dla skórzanych oficerek, które są dość drogie. Głównym zadaniem czapsów jest ochrona łydki podczas jazdy. Chronią również przed potem konia (wewnętrzna strona) i np. gałęziami w czasie wyjazdów w teren. Można wybierać między damskimi, męskimi lub młodzieżowymi czapsami. Nie zastąpią one butów, ponieważ nie zakrywają dolnej części stóp, a jedynie miejsce, gdzie znajduje się łydka. Jednak decydując się na skórzane sztyblety do jazdy konnej lub inne czarne, skórzane obuwie bez problemu można dopasować je to czasów, komponując estetyczny strój.

​Czy czapsy do jazdy konnej są niezbędne?

Czapsy do jazdy konnej są jednym z ważniejszych elementów ubioru jeźdźca. Ich zadaniem jest lepsze dopasowanie nogi do siodła, zapewnienie jej stabilności i zwiększenie przyczepności. Oprócz tego chronią jeźdźca przed powstaniem otarć podczas jazdy.

Jazda konna to nieustanny, bliski kontakt z wierzchowcem. Nawet podczas delikatnej i powolnej trasy ryzyko wystąpienia otarć w miejscu styku z koniem wciąż istnieje. Zasłanianie zwykłymi materiałami (np. dłuższymi skarpetkami) takich stref jak łydki prawdopodobnie nie zda egzaminu. Materiał jest zbyt cienki i nie uchroni jeźdźca przed powstawaniem bolesnym dolegliwości.

Decydując się na zakup oficerek do jazdy konnej, czapsy nie stanowią już podstawowego wyposażenia jeźdźca. Jednak korzystając ze zwykłego obuwia warto rozważyć ich zakup np. w https://konik.com.pl/czapsy. Posiadają wiele zalet, a jazda z ich użyciem jest o wiele bardziej komfortowa i mniej narażona na ryzyko wystąpienia obdarć.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz