facebook

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym - jak to wygląda w praktyce

28/03/2019
0 komentarzy

W Polsce obserwuje się coraz większy przyrost nowoczesnych gospodarstw, które charakteryzuje znaczny poziom mechanizacji. Wpisują się one w światowe standardy i są niezwykle dochodowym przedsięwzięciem. W związku z obszernym zakresem działania, gospodarstwa rolne zużywają ogromne ilości energii. Chcąc uniezależnić się od rynkowych dostawców energii elektrycznej, zaczęto wdrażać nowe rozwiązanie – energię pozyskiwaną z odnawialnych źródeł energii, a ściślej, instalacje fotowoltaiczne. Za ich pomocą możliwa jest produkcja prądu z otrzymanej energii promieniowania słonecznego, którą gospodarstwa mogą wykorzystać na własne potrzeby lub odsprzedać nadwyżkę do sieci. Do niedawna uważano, że w Polsce inwestycja w fotowoltaikę jest zupełnie nieopłacalna, choć klimat w naszym kraju jest zbliżony do klimatu Niemiec. Kraj ten jest natomiast wiodącym liderem pozyskiwania mocy z paneli fotowoltaicznych. Ich moc wynosi 32 380 MW i wartość ta jest podobna do wydajności polskich elektrowni z mocą około 38 000 MW.

Nowoczesne gospodarstwa rolne

W związku z tym, że gospodarstwa rolne stały się bardziej zautomatyzowane, zwiększyły się koszty za energię elektryczną, która zasila wszystkie maszyny. Technologie fotowoltaiczne zostały wdrożone, aby pozbyć się nadmiernych kosztów, ale również dlatego, że wzrosła świadomość ekologiczna właścicieli gospodarstw rolnych.

Jakie korzyści przynosi fotowoltaika w gospodarstwie rolnym?

Zastosowanie systemu fotowoltaicznego przynosi wymierne korzyści rolnikom. Inwestując w fotowoltaikę od firmy suntrack.pl, gospodarstwo może się usamodzielnić i uniezależnić od zewnętrznych dostawców u których występują zmienne ceny energii. Inną wartością, jest możliwość produkcji energii na własne potrzeby i obniżenie w ten sposób rachunków.

Pozyskiwanie prądu w przyjazny dla środowiska sposób

Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych nie wpływa szkodliwie na środowisko naturalne, nie zanieczyszcza powietrza i nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery. Otrzymywanie energii z promieniowania słonecznego jest całkowicie bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślinności.

Obniżenie kosztów energii

Dzięki korzystaniu z systemu fotowoltaicznego znacznie obniżają się rachunki za prąd. Według analiz ekspertów, panele fotowoltaiczne o wartości 30 tyś zł z mocą 4,86 kWp będą w stanie zmniejszyć miesięczne koszty energii elektrycznej z 220 zł na około 21 zł. Potrzeby energetyczne nowoczesnych gospodarstw są duże więc daje to również duże oszczędności.

Długa żywotność paneli fotowoltaicznych

Przyjmuje się, że przeciętna żywotność paneli to około 25-30 lat, czyniąc dzięki temu inwestycję długookresową. Instalacja zamontowana w odpowiednim miejscu, nie stanowi przeszkody w wykonywaniu codziennych zadań w gospodarstwie rolnym, a ponadto, nie wymaga także dodatkowej obsługi.

Rozliczanie nadwyżki energii

Jeśli gospodarstwo nie wykorzysta w całości pozyskanej z paneli energii, może ją rozliczyć w ramach net-markingu. W tym celu montuje się specjalny licznik dwukierunkowy, który oblicza energię pobraną z sieci oraz energię oddaną do sieci. Dzięki temu nie dochodzi do niekontrolowanego wypływu czy też straty energii.

Wzrost wartości nieruchomości

Gospodarstwo rolne, które zaopatrzono w system fotowoltaiczny staje się nieruchomością o dużo wyższej wartości. Inwestycja w odnawialne źródło energii podnosi wartość nieruchomości na rynku wtórnym i jest postrzegana jako obszar przyjazny środowisku.

Więcej informacji możesz znaleźć na: http://systemy-fotowoltaika.pl/

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz