facebook

Jak działają kominki z dystrybucją gorącego powietrza?

11/02/2020
0 komentarzy

Systemy dystrybucji gorącego powietrza to dobry sposób na efektywne ogrzewanie budynku wyposażonego w kominek. Dzięki spalaniu stosunkowo taniego drewna w kominku z dystrybucją gorącego powietrza można liczyć na wiele korzyści, w tym na zmniejszenie kosztów pozyskiwania ciepła. Instalacja służąca rozprowadzaniu ogrzanego powietrza jest stosunkowo łatwa do wykonania i nie wymaga bardzo dużych nakładów finansowych.

Czy warto korzystać z kominków z dystrybucją gorącego powietrza?

Kominek to nie tylko wspaniały nastrój i stylowa ozdoba salonu, ale również sposób na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie budynku. Nowoczesne wkłady kominkowe pozwalają na wykorzystanie ciepła powstającego podczas palenia w kominku do ogrzewania całego lub części domu. Na rynku są dostępne dwa rodzaje systemów – wykorzystujące energię wytwarzaną w palenisku do ogrzewania wody, którą można skierować do zasilania systemu centralnego ogrzewania, ograniczając tym samym zapotrzebowanie na ciepło dostarczane przez kocioł lub spożytkować je do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP). W tym przypadku ogrzaniu ulega powietrze, które jest następnie kierowane do wybranych pomieszczeń – wyjaśnia pracownik firmy Tanie Kominy, która zajmuje się systemami kominowymi i wkładami kominkowymi.

Zaletą używania systemu dystrybucji gorącego powietrza jest spora oszczędność na kosztach ogrzewania. Nowoczesne wkłady kominkowe są w stanie nie tylko zaoferować użytkownikom atrakcyjny widok palących się szczap, ale również uzyskać wysoką efektywność energetyczną, dzięki spalaniu drewna w optymalnej temperaturze. System DGP zmniejsza obciążenie kotła, a zarazem zużycie paliwa. W sytuacji, gdy użytkownik, tak czy inaczej, zdecydowałby się na palenie w kominku, może to być znaczącym zyskiem.

System dystrybucji gorącego powietrza charakteryzuje się krótkim czasem potrzebnym do rozpoczęcia pracy. Jego zaletą jest również uniezależnienie ogrzewania od dostaw prądu, ponieważ instalacje w mniejszych obiektach obywają się bez niego.

 

Rozprowadzenie ciepła z kominka

Do montażu systemu dystrybucji gorącego powietrza potrzebny jest kominek z odpowiednio przystosowanym wkładem. Ważne, by komora spalania była szczelna, pozwalała na osiągnięcie optymalnej dla drewna temperatury oraz gwarantowała uzyskanie odpowiedniej mocy cieplnej, której wielkość jest uzależniona od kubatury ogrzewanego budynku.

Do rozprowadzania gorącego powietrza wytworzonego dzięki temperaturze uzyskiwanej ze spalania drewna potrzebna jest sieć kanałów. Powinny one być odpowiednio zaizolowane i rozchodzić się do wszystkich pomieszczeń, które mają być ogrzane. W przypadku budynków o dużej powierzchni konieczne może być stosowanie wentylatorów wymuszających przepływ powietrza.

Efektywność systemu zależy w dużej mierze od zastosowanych rozwiązań. Kominek z dystrybucją ciepłego powietrza powinien być wyposażony we wkład, który daje możliwość efektywnej kontroli tempa spalania drewna, dzięki czemu użytkownik ma wpływ na osiąganą temperaturę. Ważne jest również dobre rozplanowanie całej instalacji i zapewnienie właściwego wygłuszenia kanałów dostarczających ciepło, zwłaszcza jeśli obieg powietrza będzie wymuszany wentylatorami.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz