facebook

Koszty ogrzewania pompą ciepła

01/04/2019
0 komentarzy

Okazuje się, że koszty ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej to ponad 60% wydatków ponoszonych z tytułu eksploatacji domów jednorodzinnych. Nic więc dziwnego w tym, że wiele osób szuka alternatywnych źródeł ogrzewania domu, które pozwalają nieco zaoszczędzić. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła wykorzystująca odnawialne źródła energii. Ile kosztuje ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła wykorzystuje energię pochodzącą z gruntu, powietrza lub wód gruntowych. Do tego celu potrzebne jest zasilanie elektryczne. Każda pobrana 1kWh prądu pozwala otrzymać 2-4 kWh energii z otoczenia. Koszty ogrzewania w tym przypadku powinny być więc o wiele niższe niż przy systemach klasycznych. Spore znaczenie ma przy tym kilka czynników m.in. specyfika samej pompy. Najbardziej wydajne, ale zarazem najdroższe w zakupie są pompy gruntowe z kolektorami poziomymi bądź pionowymi. Są to urządzenia bardzo wydajne i niezależne od zewnętrznych warunków pogodowych. Tańsze są pompy powietrzne, ale i jednocześnie mniej skuteczne. Dobry wybór różnych pomp ciepła znajdziemy przykładowo w ofercie sklepu internetowego 499.pl.

Co wpływa na koszt ogrzewania?

Na koszty instalacji grzewczej wpływ ma również powierzchnia grzewcza budynku oraz zapotrzebowanie na energię grzewczą. Oczywiście dobrze zaizolowany budynek ma mniejsze zapotrzebowanie na energie grzewczą, co przekłada się na zmniejszenie kosztów użytkowania pompy ciepła. Standardowy budynek mieszkalny potrzebuje średnio 50W/m2. Należy też zastanowić się nad oczekiwaną temperaturą w ogrzewanych pomieszczeniach. Im ma być ona wyższa w czasie sezonu grzewczego, tym większe są oczywiście koszty użytkowania danej instalacji grzewczej.

O czym jeszcze warto pamiętać przez instalacją pompy ciepła?

Mimo to pompa ciepła jest jednym z bardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jej podstawową zaletą jest przy okazji bezobsługowa praca, poza niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Zakup pompy ciepła jest inwestycją na wiele lat, który zwraca się dopiero po jakimś czasie. Wiąże się to bowiem z dość wysokim kosztem zakupu samej pompy. W praktyce jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze warto przeanalizować sytuację danego budynku.  Eksperci są zdania, że lepiej jest niedoszacować mocy zakupionej pompy ciepła niż ją przeszacować. Przez większość miesięcy pompa nie jest bowiem mocno obciążona. Najbardziej pożądana jest zimą i późną jesienią.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz