facebook

Niezapominajka alpejska w ogrodzie – podstawowe informacje

27/07/2022
0 komentarzy

Kilka informacji na temat niezapominajki alpejskiej

Niezapominajka alpejska znana jest także jako żabie oczka czy niezabudka. Jest ona dwuletnią rośliną zaliczaną do rodziny ogórecznikowatych. W naturalnych warunkach występuje ona w Turcji i Europie. W naszym kraju większe skupiska niezapominajki alpejskiej można spotkać między innymi w Tatrach. Niezapominajka to roślina górska, która rośnie najczęściej na wysokości od 1200 do 2450 metrów n.p.m. Jest ona spotykana także w uprawie. Pasuje do ogrodów wiejskich i naturalistycznych. Niezapominajki alpejskie rosną w kępach, które mogą osiągać do 25 centymetrów wysokości. Rośliny te są delikatnie owłosione. Liście niezapominajek mają wydłużony, lancetowaty kształt. Drobne kwiaty mają średnicę od 6 do 11 mm. Są one zebrane w kwiatostany, które wyrastają na szczycie łodygi. Kwiaty mają zazwyczaj kolor niebieski lub szafirowy. Spotykane są także odmiany zabarwione na biało. Owocami niezapominajki alpejskiej są czarne u błyszczące rozłupki o średnicy około 2 mm. Okres kwitnienia niezapominajki przypada na czerwiec i lipiec. Rośliny te są zapylane przez owady.

Jak uprawiać niezapominajkę alpejską?

Jeżeli zdecydujemy się uprawiać niezapominajkę alpejską w ogrodzie lub na balkonie, powinniśmy postarać się zapewnić jej optymalne warunki do wzrostu. Niezapominajki alpejskie najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych (im więcej słońca, tym obfitsze kwitnienie), poradzą sobie także w miejscach zacienionych.

Niezapominajka alpejska nie ma szczególnie dużych wymagań jeśli chodzi o glebę. Możemy posadzić ją na podłożu wapiennym. Jeśli jednak mamy taką możliwość, wybierajmy gleby żyzne i zasobne w próchnicę.

Niezapominajka alpejska może być sadzona na rabatach, w ogródkach skalnych, a także w skrzyniach i donicach.

W sklepach ogrodniczych znajdziemy sadzonki niezapominajki alpejskiej. Roślinę tę możemy wysiewać także z nasion. Optymalny czas na wysiew nasion to maj (choć można sadzić niezapominajki nawet w lipcu). Niezapominajki można uprawiać pod osłonami lub wysiać od razu do gruntu.

Niezapominajki należą do roślin wymagających regularnego podlewania.

Sadząc nasiona niezapominajki musimy pamiętać, że roślina ta intensywnie się rozrasta. Z tego względu należy zachować co najmniej około 20 centymetrów odstępu pomiędzy poszczególnymi stanowiskami.

Jak wybrać nasiona niezapominajki alpejskiej?

Nasiona niezapominajki alpejskiej są dostępne w większości sklepów ogrodniczych. Ważne jest, żeby wybierać tylko takie nasiona, które charakteryzują się najwyższą jakością. Zwróćmy uwagę na nasiona niezapominajki alpejskiej oferowane przez renomowanych producentów. Umożliwiają nam one uzyskanie pełnowartościowych, w pełni zdrowych roślin. Markowe nasiona to również gwarancja stuprocentowego wzrostu. Jeżeli nie spełnią one naszych oczekiwań – mamy możliwość złożenia reklamacji.

Doświadczeni ogrodnicy przestrzegają przed kupowaniem nasion na wagę, a także nasion w uszkodzonych opakowaniach. Nie powinniśmy się na nie decydować nawet gdy są dostępne w promocji. Nasiona na wagę często są uszkodzone, a ich termin ważności prawdopodobnie już minął. W efekcie wiele takich nasion po prostu nie wykiełkuje.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz