facebook

Ogrzewanie na podczerwień - jak działa na zdrowie?

14/10/2021
0 komentarzy

Korzystanie z ogrzewania działającego na podczerwień staje się coraz bardziej popularne. Obecnie tego rodzaju systemy grzewcze można spotkać w mieszkaniach oraz budynkach w kilku rodzajach; jako ogrzewanie ścienne, sufitowe bądź podłogowe. Podczerwień wytwarzana jest przede wszystkim przez słońce, a badania jasno wskazują, że docierające do naszego ciała promienie przyczyniają się do produkcji ważnych witamin. Jednak wciąż wiele osób zadaje sobie pytanie, w jaki sposób podczerwień działa na zdrowie. Odpowiedzi udzielamy poniżej.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

W przypadku systemów działających na energię podczerwieni korzysta się albo z folii grzewczej albo z paneli grzewczych. Oba te rozwiązania charakteryzują się bardzo dużą wydajnością, łatwością montażu oraz wszechstronnymi możliwościami designerskimi. Warto zauważyć, że z ogrzewania na podczerwień opłaca się korzystać ze względu na szybko wzrastające koszty rozwiązań tradycyjnych, zasilanych takimi surowcami jak gaz, ropa czy węgiel.

Co ważne, ogrzewanie na podczerwień nie nagrzewa samego powietrza w pomieszczeniu, ale działa bezpośrednio na te przedmioty, na które emitowane są promienie. Dzięki temu straty ciepła są minimalne, a koszty eksploatacji utrzymują się na niskim poziomie.

Korzystanie z systemów grzewczych na podczerwień jest także w pełni bezpieczne. Grzejniki nie emitują spalin, czadu, więc tym samym nie zagrażają zdrowiu osób przebywających w ogrzewanych pomieszczeniach.

Wpływ promieni podczerwonych na ludzki organizm

Naukowcy na całym świecie wciąż badają, jaki dokładnie wpływ ma podczerwień na zdrowie i samopoczucie ludzi. Nieustannie napływające rezultaty badań przyczyniły się do spopularyzowania terapii promieniami podczerwonymi w postaci specjalnych saun, leżaków czy nowoczesnych lamp. Obecnie uznaje się, że tego rodzaju działania doskonale uzupełniają standardowe procesy leczenia.

Jako, że ciepło emitowane z grzejników działa w podobny sposób do tego, w jaki słońce ogrzewa naszą planetę, zaraz po ich włączeniu możemy odczuć przyjemne ciepło. Warto zaznaczyć, że może to sprzyjać osobom z różnego rodzaju alergiami. W przypadku klasycznych grzejników ciepłe powietrze od razu wędruje do góry, co sprawia, że następuje jego cyrkulacja. W ten sposób po pomieszczeniu roznoszą się drobnoustroje oraz kurz. Ogrzewanie na podczerwień eliminuje ten przykry problem.

Ten sam mechanizm sprawia, że w pokojach temperatura powietrza będzie niższa niż temperatura ścian. Dzięki temu nie powstają sprzyjające warunki do rozwoju pleśni oraz grzybów.

Jak widać montowanie ogrzewania na podczerwień jest nie tylko ekologiczne i opłacalne, ale także w dość widoczny sposób wpływa na poprawę codziennego komfortu. Nawet jeśli generowane promienie nie działają w ten sam sposób, jak słońce, czyli np. nie wpływają na powstawanie w organizmie witaminy D, to zdecydowanie poprawiają samopoczucie na co dzień.

Zawsze warto oczywiście wybierać urządzenia od sprawdzonych producentów, posiadające wszystkie wymagane certyfikaty.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz