facebook

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

28/05/2019
0 komentarzy

Instalacje fotowoltaiczne przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Panele i instalacje, o których opowiemy, są coraz chętniej wykorzystywane w domowych gospodarstwach i innych budynkach ze względu na stale rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, ceny energii elektrycznej muszą rosnąć , ale nie tylko. Choć panele słoneczne dzisiaj nie uniezależniają nas całkowicie od dostawcy prądu ze względu na magazynowanie energii elektrycznej, to pozwalają nam zaoszczędzić na rachunkach, a dodatkowo przyczynić się jednocześnie do ochrony środowiska.

Ogniwa fotowoltaiczne — inaczej ogniwa słoneczne — to elementy półprzewodnikowe, a efekt fotowoltaiczny to zjawisko fizyczne, które polega na powstaniu energii w ciele stałym pod wpływem promieniowania słonecznego. Panele słoneczne są skonstruowane z ogniw zbudowanych z krzemu. Obwód elektryczny jest zamknięty, dzięki czemu pod wpływem padania promieni słonecznych następuje przepływ prądu. Panele słoneczne możemy więc nazwać podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej, jednak by rzeczywiście można było ją wykorzystać, konieczny jest zakup kompletnego zestawu. W skład zestawu instalacji fotowoltaicznej poza panelami słonecznymi wchodzi falownik (inaczej inwerter), który zmienia prąd stały na prąd zmienny, liczniki produkcji oraz zużycia prądu i oczywiście kompletne okablowanie. W zależności od rodzaju instalacji potrzebny może być również akumulator z regulatorem ładowania.

Podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne możemy podzielić na te podłączone do sieci (z falownikiem sieciowym ON-GRID) i działające poza siecią elektroenergetyczną (z falownikiem wyspowym OFF-GRID). Prąd stały produkowany jest przez moduły, a następnie w falownikach zamieniany na prąd przemienny, wykorzystywany w budynku. Falownik wybieramy w zależności od potrzeb, przy czym warto doprecyzować, co je w pierwszej kolejności różni. Falowniki wyspowe także mogą działać w budynkach podłączonych do sieci, przy czym prąd powstały w instalacji wykorzystywany jest na potrzeby własne w czasie rzeczywistym lub magazynowany w akumulatorach. Praca falownika sieciowego jest zależna od sieci elektroenergetycznej. Jak mówi nam przedstawiciel Hurtowni elektrycznej i oświetleniowej w Szczecinie firmy Far , w przypadku braku napięcia instalacja z falownikiem sieciowym odłączy się z celów bezpieczeństwa. Alternatywą jest instalacja fotowoltaiczna z falownikiem hybrydowym, który łączy funkcje falownika wyspowego I sieciowego.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz