facebook

Tapety w stylu loftowym

19/07/2019
0 komentarzy

Loft to nic innego jak mieszkanie zaaranżowane na poddaszu budynku przemysłowego. Pierwsze lofty urządzano już na początku XX wieku w Paryżu, gdzie przedstawiciele francuskiej bohemy zaczęli zamieszkiwać poddasza starych fabryk. Współczesne lofty to wnętrza urządzane w stylu industrialnym, chociaż niekoniecznie w pomieszczeniach oryginalnie poprzemysłowych.

Styl loftowy, nazywany również industrialnym, charakteryzuje się wyrazistymi strukturami surowych materiałów. Dominują tu beton, kamień, metal i szkło, a więc zdecydowanie chłodne kolory. Dekoracje do loftów tworzą elementy, które w innych wnętrzach zazwyczaj się ukrywa. Styl industrialny eksponuje więc rozmaite instalacje i rezygnuje z ozdób w ich tradycyjnym wymiarze.

Tapeta do wnętrza loftowego

Biel, czerń, szarości i brązy. Chropowate, szorstkie faktury, surowe cegły, nielakierowane drewno. Meble inspirowane wyposażeniem magazynów czy warsztatów, a także otwarte, maksymalnie funkcjonalne przestrzenie. Tak w wielkim skrócie można opisać styl industrialny. Jakie miejsce w takiej aranżacji mogą zajmować tapety?

Chociaż może się wydawać, że urządzenie loftu nie jest wymagające, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Z jednej strony celem jest uzyskanie efektu minimalizmu i surowości, z drugiej zaś większości z nas zależy, by przestrzeń do życia była czysta i łatwa do utrzymania w porządku. Dlatego pozostawienie wnętrza w niewykończonym stanie nie jest metodą na stworzenie industrialnego mieszkania.

"W praktyce okazuje się, że pozornie surowy loft jest dobrze przemyślanym dziełem, którego stworzenie również wymaga pewnego nakładu pracy. Ponieważ zgodnie z duchem minimalizmu do wnętrza nie będziemy wprowadzać nadmiernej ilości ozdób, tę rolę przejmują ściany" – podpowiada nasz rozmówca ze sklepu z tapetami KrainaBarw.pl.

Pierwszą propozycją dla aranżacji industrialnych są tapety imitujące inne materiały, np. cegłę czy beton architektoniczny. Przyglądając się dostępnej ofercie nadruków, możemy dostrzec różnorodność odcieni szarości i przemyślanych motywów. Oprócz grafik wprost odzwierciedlających stare mury, w katalogach producentów znajdziemy bardziej luksusowe tapety nowoczesne, na których spod przetartego tynku przebijają się np. drobne wzory geometryczne.

Geometria może też być motywem przewodnim. Jeśli zależy ci na lepszym uporządkowaniu przestrzeni, wybierz tapetę w pasy lub duże, powtarzające się wzory wielokątów. Najważniejsza w takim przypadku będzie wierność kolorystyce.

Fototapeta w stylu loftowym

Alternatywnym rozwiązaniem jest fototapeta na jednej ze ścian w pomieszczeniu, która stanie się dominującym elementem wystroju. Pamiętając o korzeniach stylu loftowego, które tkwią w przemysłowym mieście, sięgnij po motyw architektoniczny lub wprost fabryczny. Fototapeta przedstawiająca portowe dźwigi, mosty czy widok na krajobraz wielkiej aglomeracji to chyba najprostszy sposób na wyczarowanie nowoczesnego wnętrza w stylu loft.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz