facebook

W jakim celu stosuje się lustra drogowe

05/12/2018
0 komentarzy

Zła widoczność na drodze to jedna z najczęstszych przyczyn kolizji, stanowiących zagrożenia dla zdrowia ludzkiego oraz stanu technicznego pojazdów. Zdarza się, że niedostatek widoczności wynika nie z nieodpowiednich warunków pogodowych lub wad pojazdów, lecz układu drogi – kierowcy mogą nie widzieć co się na niej dzieje przykładowo przez drzewa i ogrodzenia stojące blisko jej skraju. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż luster drogowych.

Zastosowania luster drogowych

Lustra drogowe to prosta metoda poprawy widoczności drogi w miejscach, w których widoczność ta jest zakłócona przez specyficzny układ drogi i rozmieszczenia elementów infrastruktury drogowej oraz innych obiektów. Stosuje się je między innymi:

  • Na skrzyżowaniach, na których jedna lub więcej dróg zakręca, a układ elementów zabudowy (np. występujące budynki, drzew, ogrodzenia) uniemożliwia dostrzeżenie co dzieje się za zakrętem.
  • Przed wyjazdami z posesji znajdującymi się blisko drogi
  • Przy przystankach autobusowych znajdujących się na łukach drogi
  • Na drogach wewnętrznych zakładów produkcyjnych
  • W garażach podziemnych i wyjazdach z nich

Charakterystyka luster drogowych

W stosowanej w polskich przepisach systematyzacji oznaczeń drogowych wyróżnia się lustra okrągłe oraz prostokątne – posiadają one odpowiednio oznaczenia U18a oraz U18b. Współcześnie stosowane lustra drogowe to produkty wytwarzane z pleksiglasu lub poliwęglanu. Wysoka trwałość tych materiałów sprawia, że lustra są dużo bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne (np. zarysowania, pęknięcia etc.), niż lustra wykonywane ze szkła. Wypukła tafla lustra zapewnia poszerzoną perspektywę i przez to większą widoczność, niż lustro o płaskiej tafli. Rama lustra drogowego wykonywana jest z polistyrenu, barwiona na białe i czerwone odcinki. Dzięki takiemu rozwiązaniu lustro jest bardzo dobrze widoczne nawet w ciemności i automatycznie przyciąga spojrzenie osoby prowadzącej samochód czy inny pojazd, znajdującej się w miejscu o ograniczonej widoczności. Lustra, dostępne między innymi w ofercie firmy Andros, specjalizującej się w produkcji oznaczeń drogowych, dostarczane są wraz z elementem mocującym, dzięki któremu można je przymocować do słupów o średnicy od 60 do 80 mm. Zgodnie z przepisami lustro powinno być zamontowane na wysokości minimum 2 metrów od poziomu pobocza lub chodnika.

Wymiary luster

Lustra drogowe dostępne są w następujących rozmiarach.

  • Okrągłe o średnicy 600, 800 i 900 mm
  • Prostokątne z ramką 600x400, 800x600, 1000x800 mm

Wszystkie modele spełniają normy bezpieczeństwa i zostały przebadane przez Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz