facebook

Zaschnięty tusz. Co z nim zrobić?

09/12/2019
0 komentarzy

Zaschnięty tusz w drukarce atramentowej to zmora wielu osób. Taka awaria może przydarzyć się w domu i miejscu pracy. Najczęściej jest konsekwencją wyciągania kartridża z drukarki i nieprawidłowego jego przechowywania. Atrament zasycha szybko, o ile jest źle zabezpieczony, długo nieużywany lub nie znajduje się w temperaturze od 15 do 35 stopni Celsjusza. Co zrobić, gdy już się tak stanie?

O tym, że tusz zaschnął, dowiesz się niemal od razu, widząc na kartce rozmazania, przerywane linie i inne nieprawidłowości. Jeżeli przez dłuższy czas nie używałeś sprzętu, możesz spodziewać się, że problemem jest nieudrożniona głowica w kartridżu. Zaschnięty tusz można próbować uratować, posługując się w tym celu programem, który ma większość współczesnych drukarek. Jednak specjaliści z firmy Offishop zwracają uwagę na fakt, że często ten proces pochłania więcej tuszu niż samo drukowanie. Bardziej ekonomiczną opcją jest samodzielnie wyczyszczenie głowic.

Czyszczenie kartridża

Materiały eksploatacyjne do drukarek są kosztowne, dlatego zanim wymienisz wyschnięty tusz na nowy, możesz spróbować go wyczyścić. Sam proces czyszczenia podzespołów nie jest skomplikowany, ale wymaga ostrożności i precyzji. Do jego przeprowadzenia potrzebujesz dedykowanego płynu do udrażniania głowic, płatków kosmetycznych lub ściereczki bawełnianej i małego spodeczka. Wykonaj następujące kroki:

  • uruchom drukarkę i wyciągnij zbiorniczki z tuszem,
  • nalej dawkę płynu na spodeczek i umieść na nim pojemniki,
  • przeczyść głowice używając płatków kosmetycznych skropionych płynem,
  • pozostaw pojemniki na spodeczku przez 12 godzin, a następnie zamontuj je ponownie i wykonaj testowy wydruk.

Do czyszczenia używaj specjalistycznych płynów, dla których alternatywą może być ciepła woda. Zrezygnuj z preparatów zawierających alkohol.

Utylizacja zużytych kartridżów

Jeżeli czyszczenie drukarki nie przyniosło oczekiwanych rezultatów i urządzenie nadal nie pracuje prawidłowo, to znak, że trzeba wymienić tusz na nowy. Zużyte kartridże można poddać utylizacji lub regeneracji. Ta wymaga odwiedzenia specjalistycznej firmy, która zajmuje się oczyszczaniem, diagnozowaniem, a następnie odnawianiem wkładów do drukarek. Do środka wlewany jest nowy tusz, a w razie potrzeby montuje się też nowy chip.

Taki krok pozwala na spore oszczędności (regeneracja jest tańsza niż zakup nowego elementu), jak również jest przyjazny środowisku. Pozwala ograniczyć ilość generowanych elektrośmieci. Nawet, jeśli nie zdecydujesz się na regenerację kartridża z tuszem, możesz oddać go do sklepu komputerowego, a często nawet sprzedać. 

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz