facebook

Zastosowanie pomp wirowych w pompowniach

02/04/2019
0 komentarzy

Pompy wirowe to pompy, które działają w oparciu o wirnik nadający cieczy energię kinetyczną. Powstaje wówczas efekt ssania po stronie ssawnej oraz efekt tłoczenia po stronie pompy tłocznej. Zdecydowana większość pomp obecnych na polskim rynku to pompy wirowe. Rzadziej spotkać się można z pompami wirowo-wyporowymi czy wirowo-odrzutowymi. Co warto na ich temat wiedzieć?

Gdzie sprawdzą się pompy wirowe?

Wspomniane już pompy wirowo-wyporowe posiadają elementy hydrauliczne w postaci rotora ze stali nierdzewnej oraz kieszeniowego statora wykonanego z mieszkanki gumowej. Jest ona przeznaczona do ścieków komunalnych, bo cechuje się odpornością na działanie środków chemicznych i olejów różnego rodzaju. Pompy wirowo-wyporowe sprawdzają się doskonale zarówno w kanalizacjach ciśnieniowych, jak i w mniejszych pompowniach domowych. Wyróżniają się bardzo dobrym współczynnikiem zużycia energii elektrycznej na każde 1000 litrów przepompowanych ścieków. W tym przypadku jest to wartość 200W/1000l. Daje to w praktyce koszt około 20 złotych w skali roku dla czteroosobowej rodziny, czyli kwotę praktycznie niezauważalną.

Pompy w wersji przeciwwybuchowej

Pompy wirowo-wyporowe, które znaleźć można m.in. w ofercie firmy Inwap, wykonane są też w wersji przeciwwybuchowej. Zbiornik pompowni można bowiem uznać za strefę wybuchową. Dzięki temu gwarantują one szczelność, przeciwwybuchowość oraz wysokie parametry bezpieczeństwa. Z kolei pompy wirowo-odrzutowe posiadają silnik elektryczny o wysokiej sprawności. Ich obudowa wykonana jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pompy tego typu w wersji z rozdrabniaczem cechują się maksymalną wydajnością na poziomie 5 l/s. Osiągają wysokość podnoszenia rzędu 30 metrów.

Pompy przepływowe

Najczęściej jednak w pompowniach stosuje się klasyczne pompy wirowe zwane również pompami przepływowymi. Ich podstawowym elementem jest wirnik, którego konstrukcja bywa dość zróżnicowana, a jego celem jest zwiększenie ciśnienia danej cieczy. Powoduje to zassanie jej po stronie wlotu pompy oraz jej wyrzucenie po stronie tłocznej, tam gdzie ciśnienie jest wyższe. W przypadku pomp wirowych duże znaczenie mają trzy parametry: wysokość podnoszenia, wydajność i prędkość obrotowa wirnika. Wysokość podnoszenia zależy m.in. od natężenia przepływu. Im jest on wyższy, tym niższe jest ciśnienie w pompie, a tym samym i niższa wysokość podnoszenia. Pompy wirowe mogą posiadać więcej niż jeden wirnik np. dwa lub trzy, co zmienia ich parametry i możliwości.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz