facebook

Czy automatyzacja w nawożeniu jest kluczem do większych plonów?

05/03/2024
0 komentarzy

Już od dłuższego czasu w różnych obszarach przemysłu można zauważyć, że coraz większe znaczenie ma automatyzacja. Nie omija to również rolnictwa. Dzięki niej możliwe staje się zwiększenie plonów przy jednocześnie mniejszym nakładzie pracy. Na automatyzację w rolnictwie warto postawić m.in. przy nawożeniu. Pozwoli to na szybsze rozsianie nawozu, a także jego znaczną oszczędność. W jaki sposób automatyzacja tego zabiegu jest w stanie przyczynić się do większych plonów i czy różnica jest odczuwalna?

Jakie korzyści niesie automatyzacja w nawożeniu?

Dzięki nawożeniu swoich upraw możliwe staje się nie tylko dostarczenie im niezbędnych składników odżywczych, ale także poprawa struktury gleby czy też wspomaganie występowania korzystnej mikroflory. Aby nabieg ten był skuteczny, niezbędne jest rozłożenie nawozu w sposób precyzyjny. Pomoże w tym automatyzacja.

Odpowiednio dobrany rozsiewacz nawozupozwoli na wybór optymalnych ustawień, dzięki którym możliwe będzie nie tylko równomierne rozrzucenie nawozu po polu, ale również zastosowanie jego właściwej dawki. Ma to ogromne znaczenie zarówno pod kątem zwiększenia plonów, ale i zmniejszenia marnotrawstwa zasobów.

Automatyzacja w nawożeniu znacznie ułatwia przeprowadzanie wysiewu granicznego. Profesjonalne maszyny rolnicze pozwalają bowiem na precyzyjne dawkowanie preparatów nawet przy samej granicy działki. Wszystko za sprawą łatwej regulacji i możliwość skierowania strumienia nawozu pod właściwym kątem. To przekłada się na ograniczenie niepotrzebnych strat, a tym samym ogromną oszczędność. Ponieważ ceny w ostatnim czasie drastycznie wzrosły, na pewno warto zwrócić na to szczególną uwagę.

Zalet automatyzacji w nawożeniu jest wiele. Nie można zapomnieć tu także o oszczędności czasu, konfiguralności czy też możliwości łatwego monitorowania upraw.

Jak automatyzacja w nawożeniu przekłada się na większą skuteczność uprawy?

Jak równomierne rozłożenie nawozu za pomocą automatycznego rozsiewacza może przełożyć się na większe plony? Dzięki precyzyjnemu podaniu materiału dochodzi do ograniczenia ryzyka zasolenia gleby. Przy nierównomiernym rozsianiu nawozu, w niektórych miejscach jego podanie jest zbyt wysokie. Przy nadmiernej dawce materiału może dojść do zwiększonej koncentracji składników pokarmowych, co zamiast pomóc w rozwoju roślin, zaczyna do utrudniać.

Rozsiewacz nawozu z odpowiednio zaprojektowanymi mieszadłem, denkiem zsypu oraz tarczą rozwierająca i rozsiewającą, jest w stanie całkowicie zapobiec takiej sytuacji. Z tego względu warto postawić na sprzęt firmy Dexwal. To producent maszyn rolniczych, który ma w swojej ofercie trwałe i niezawodne rozsiewacze nawozów mineralnych, a także wiele innych produktów agrotechnicznych.

Aby plony były jak największe, należy zadbać o to, by nawóz na pewno dostał się wszędzie tam, gdzie powinien. Niestety, siewniki starego typu mają tendencję do tego, aby się zapychać. Ich operatorzy nie zawsze w porę to zauważają, przez co w niektórych miejscach w ogóle nie dochodzi do rozsypania nawozu. Efekt jest taki, że w niektórych miejscach uprawy rosną znacznie wolniej i mają problemy z tym, aby równomiernie dojrzewać. Wybór siewnika z automatycznym zabezpieczeniem przed zakleszczaniem się masy jest w stanie całkowicie rozwiązać ten problem.

Jakie maszyny rolnicze oprócz rozsiewacza nawozów są w stanie poprawić skuteczność uprawy? Na pewno będzie to brona talerzowa, czyli tak zwana talerzówka, a także włóka łąkowa, agregat ścierniskowy, siewnik poplonów, chwastownik brona, głębosz oraz agregat uprawowo-siewny.

To nie tylko większe plony, ale i oszczędność czasu

To, że automatyzacja w nawożeniu jest kluczem do większych plonów, nie ulega żadnej wątpliwości. Dla wielu gospodarstw rolnych ogromną zaletą nowoczesnych siewników jest również to, że znacznie ograniczają one czas pracy. Mają dużą pojemność, a ich szerokość robocza może sięgać nawet ponad 20 metrów. Tym samym dają możliwość ograniczenia ilości koniecznych przejazdów.

Automatyczne rozsiewacze nawozów mineralnych to sprzęt, który pozwala zrobić to efektywnie, a zarazem precyzyjnie. Dzięki pełnej konfiguralności i możliwości zmiany ustawień można korzystać z nich w różnych uprawach i cieszyć się większymi plonami bez względu na panujące warunki.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz