facebook

Jaki nawóz do trawy?

16/09/2015
0 komentarzy

Co roku, po zimie, mamy ten sam scenariusz. Podejmujemy wszelkie możliwe starania, aby nasz ogród był zadbany i piękny. A jednym z ważnych elementów każdego ogrodu jest trawa, najlepiej mięsista, gęsta i o pięknym zabarwieniu. Aby jednak osiągnąć taki efekt trzeba ułatwić jej wiosenny start, wykonać wertykulację i dosiew. Kiedy już mamy te zabiegi za sobą, konieczne będzie regularne koszenie, podlewanie, ale także odpowiednie nawożenie.

Kilka przydatnych zasad nawożenia

Podstawą do podjęcia tych zabiegów powinno być sprawdzenie odczynu gleby, ponieważ odczyn pH powie nam, czy nawożenie jest konieczne, a jeśli tak, to jakie. Dla przykładu, najczęściej okazuje się, że gleba jest zbyt kwaśna, a wtedy konieczne jest zastosowanie wapna nawozowego, najlepiej w granulacie, aby zapewnić równomierne podanie. Zakwaszona gleba to utrudnienie dla roślin w pobieraniu składników pokarmowych, a ułatwienie dla przenikania metali ciężkich. Zabieg wapnowania należy wykonać około 3 tygodni przed planowanym stosowaniem innych preparatów doglebowych.

Kiedy zabieg wapnowania mamy za sobą, kolejnym etapem będzie nawożenie dokarmiające. Tu ważna uwaga, konieczne jest zastosowanie nawozów płynnych, aby substancje mogły dotrzeć do korzeni trawy. Nie należy stosować nawożenia, kiedy ziemia jest jeszcze zmarznięta oraz na mokrą trawę. Warto uważać na sąsiadujące z trawą chodniki czy inne powierzchnie, ponieważ nawóz może spowodować ich odbarwienie. Jeśli zdarzy się rozsypanie ub rozlanie preparatu poza trawnik, należy od razu spłukać to miejsce obficie wodą.

Jakie nawozy stosujemy?

Nawozy mają różne formy, jednakże wszelkie granulaty i proszki nie dają odpowiedniego efektu i nie docierają w całą strukturę trawnika. Nawozy w formie płynnej dobrze dożywiają rośliny zarówno doglebowo, jak i dolistnie.
Na początek sezonu, wiosną, zaleca się stosowanie nawozów, które pobudzają rośliny do wzrostu i ukorzeniania. Są to preparaty z dużą zawartością potasu, azotu, np. saletra wapniowa.

W kolejnym okresie, latem, trawnik nadal potrzebuje naszej troski i nawożenia. Nadal należy stosować preparaty z potasem i azotem, ale już o mniejszym stężeniu. Należy pamiętać, aby zasilać trawę zaraz po skoszeniu, a po podaniu nawozu wykonać obfite, kilkakrotne podlewanie. Jeśli trawa szybko rośnie, będą potrzebne nawozy mineralne. Dodatkowo należy obserwować, czy naszej murawy nie atakują chwasty, ponieważ wtedy należy od razu reagować przy użyciu herbicydów.

Jeśli na początku sezony zastosujemy preparat wieloskładnikowy o długim działaniu, to później nie będzie już konieczności stosowania go w sezonie, jednak większość zwykłych środków aplikuje się co 4-6 tygodni.

Częste zastosowanie mają także nawozy ekologiczne, wyprodukowane osobiście w kompostowniku lub zakupione w gotowej formie wyciągu z kompostu.

Zalecana ostrożność

Dobrze odżywiona, pozbawiona szkodników i chwastów trawa będzie cieszyć swoim widokiem. Ale warto pamiętać, aby nie przesadzić. Należy bezwzględnie stosować dawki zamieszczone przez producenta na opakowaniu, ponieważ przesilenie trawnika nawozami może spowodować spalenie roślin, a w najlepszym przypadku ich nadmierną wybujałość i osłabienie, a tym samym podwyższoną podatność na choroby.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz