facebook

Nawozy dolistne - dlaczego są stosowane w rolnictwie? Czy są bezpieczne?

23/01/2019
0 komentarzy

Dostarczanie żywności to podstawowy cel uprawy rolniczej. Współcześnie w rolnictwie stosowane są rozwinięte, zaawansowane zabiegi agrotechniczne, które wpływają na ilość i jakość osiągniętych plonów. Prawidłowa gospodarka uprawna musi zostać dostosowana do walorów i zasobności gleby, wymagań konkretnej rośliny, dlatego niezbędnym elementem są tutaj nawozy dolistne. Dlaczego są stosowane w rolnictwie i czy są bezpieczne?

Czym są nawozy dolistne?

Nawożenie dolistne to zabieg polegający na dostarczaniu roślinie składników pokarmowych poprzez ich bezpośrednią aplikację na liście. To alternatywna metoda nawożenia w stosunku do tradycyjnych nawozów doglebowych, które dają zdecydowanie mniejsze możliwości transportu i wchłaniania substancji odżywczych.

 
Umieszczone w ten sposób, zawarte w nawozie makroelementy i mikroelementy, zostają szybko i efektywnie przyswojone przez roślinę co znacznie poprawia jej wzrost. Stosowanie nawozów dolistnych bezpośrednio przekłada się na zwiększenie plonów co daje zdecydowanie większe zyski z upraw. Nawozy dolistne wspierają odżywianie roślin kiedy pobór składników mineralnych jest utrudniony (ekoplon.pl), dochodzi do tego np. podczas suszy czy niskich temperatur. Jest to bardzo skuteczna metoda nawożenia w sytuacjach kiedy dochodzi do nagłych niedoborów substancji pokarmowych. Ważne, aby dobrany preparat był ściśle dopasowany do indywidualnego zapotrzebowania, bowiem każda uprawa wymaga innych substancji. Dostępne w postaci stałej jak i płynnej nawozy dolistne są dostosowane do potrzeb konkretnej rośliny.

 
Których składników potrzebują zboża?

Warto wiedzieć, że odpowiednie dobrane mikroelementy sprzyjają właściwym procesom biochemicznym zachodzącym w roślinie, natomiast makroelementy odpowiedzialne są za ich budulec. W przypadku zbóż nawożenie tą metodą zalecane jest w porze rannej lub wieczornej, najlepiej w pochmurne dni, kiedy wilgotność powietrza jest najwyższa. W okresie suszy zabieg należy wykonać wczesnym rankiem.

 
Zawarta w nawozach dolistnych miedź wpływa na reakcję utleniania zboża, odpowiedzialna jest za właściwy transport azotu z liści i źdźbła w kierunku kłosa. Magnez, będący składnikiem chlorofilu, umożliwia prawidłowy wzrost zboża. Mangan decyduje o lepszym poziomie oddychania roślin, azot oraz siarka przyczyniają się do ich wzrostu.

 
Czy stosowanie nawozów dolistnych jest bezpieczne?

Aby uzyskać gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności należy pamiętać, że mieszanki nawozów dolistnych muszą być skomponowane i dobrane tak, aby spełniały wymogi konkretnej uprawy. Mając na względzie, że ta forma jest często uzupełnieniem nawożenia glebowego, trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie nasycenie mikroelementami, które wchodzą w skład tych produktów. Efektywne nawożenie zapewni odpowiedni skład ale również jak najwyższa rozpuszczalność.

 
Idealne tempo wzrostu roślin gwarantuje stosowanie roztworów o dość niskim stężeniu, co zapobiegnie ich uszkodzeniu. Trzeba wiedzieć, że bez suplementacji nawozami dolistnymi nie możemy często liczyć na uzyskanie plonów o wysokiej jakości.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz