facebook

Nawozy NPK w praktyce

16/09/2015
0 komentarzy

Nawozy NPK to nawozy wieloskładnikowe, skrót to oznaczenia pierwiastków stanowiących główny skład takich nawozów, czyli azot N, fosfor P i potas K. Pierwiastki są w formie przyswajalnej dla roślin, przy czym azot to zwykle saletra potasowa lub sole amonowe, fosfor w postaci fosforanów, a potas to przeważnie chlorek potasu. To nie koniec części składowych nawozów NPK, bo w mieszankach znajdują się także inne, konieczne do rozwoju roślin, pierwiastki: magnez, bor, wapń, siarka. Proporcja samego NPK w nawozie wieloskładnikowym lub inaczej mieszanym, bywa różna, a klient może wybrać preparat zależnie od tego, jakie zapotrzebowanie ma jego uprawa. Np. jeśli jest odpowiednia pora na pobudzenie wzrostu, przyda się taki z większym udziałem azotu w składzie, a kiedy szykujemy rośliny do przezimowania, wręcz przeciwnie, azotu powinno być mało, a w przewadze powinien być fosfor i potas.
Obecnie nawozy NPK cieszą się coraz większym powodzeniem, a to z kilku powodów.

-Po pierwsze są wygodne w użyciu, ponieważ zwykle wystarczy podać nawóz jeden raz, a jego stopniowe uwalnianie trwać będzie około 100 dni. Nie trzeba w takim przypadku pilnować kolejnych terminów i w odstępach 2-3 tygodni wykonywać kolejnych aplikacji.

-Z tego wynika nam drugi powód popularności nawozów NPK. Pomimo, że są one zdecydowanie droższe niż zwykłe nawozy, to podsumowując mniejsze zużycie preparatu oraz lepsze plony, końcowy rachunek ekonomiczny wychodzi korzystnie.

-Kolejny powód, dla którego często decydujemy się na wybór nawozu wieloskładnikowego NPK, to możliwość dobrania odpowiedniej formy i składu preparatu do potrzeb uprawy. Nawozy, jak już wspominaliśmy, można dobierać pod kątem proporcji zawartego w nich azotu, fosforu i potasu, zależnie od etapu procesu wegetacji. W praktyce, na opakowaniu znajdziemy podane wartości, np. 5+4+6, co oznacza, że zgodnie z kolejnością pierwiastków w skrócie NPK, mamy w preparacie 5% azotu, 4% tlenku fosforu i 6% tlenku potasu. Reszta składu to mieszanka innych ważnych pierwiastków.

Możemy także wybrać nawóz uniwersalny lub dedykowany wąskiej grupie roślin. Nawóz uniwersalny wybierzemy np. do ogrodu, w którym mamy nagromadzenie wielu gatunków roślin i nie sposób każdego z nich traktować innym preparatem. Dla upraw jednorodnych stosuje się przeważnie nawozy specjalistyczne, ale jeśli nie znajdziemy odpowiedniego preparatu, można kupić uniwersalny i efekty też będą zadowalające.

Ważna jest też możliwość wyboru formy nawozu NPK. Mamy zwykle do wyboru formę granulatu, płynu lub zawiesiny, a każda z nich ma inne zalety i przeznaczenie. Granulaty stosujemy doglebowo, rozsypując wokół roślin. Dzięki wilgoci, granulki stopniowo uwalniają substancje pokarmowe do gleby, a rośliny je pobierają. Granulaty stosujemy w okresach wschodu roślin. Inna forma to płyn, który z kolei wchłania się szybko, a potem długo służy roślinom. Taka forma stosowana jest w formie oprysku, dolistnie a aplikacje można wykonywać praktycznie na każdym etapie wegetacji. Dość popularna jest też forma zawiesiny, która łączy dwie zalety. Gęsty płyn pozwala na równomierne zaaplikowanie nawozu, ale uwalnia substancje pokarmowe wolniej niż zwykłe płyny.
Poza zaletami nawozów NPK należy pamiętać także o zagrożeniu. Konieczne jest stosowanie preparatów ściśle według wskazań producenta na etykiecie. Nie jest tu wskazana nadgorliwość, ponieważ rośliny i gleba mają określone potrzeby, a nadmiar, takiego bądź co bądź, sztucznego nawożenia zawsze kończy się kiepsko. Przenawożenie kończy się spaleniem roślin i wyjałowieniem gleby.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz