facebook

Sól potasowa w rolnictwie. Zasady stosowania

08/02/2019
0 komentarzy

Potas jest ważnym składnikiem pokarmowym roślin, dzięki któremu dobrze się rozwijają. Ma on więc duży wpływ na wysokość plonów. Potas odpowiada za procesy życiowe roślin oraz dba o ich właściwe nawodnienie i dobre odżywienie, które decyduje o ich wartości rynkowej i jakości. Przedstawiamy zasady stosowania soli potasowej w rolnictwie oraz podajemy przykłady jej wykorzystania.

Co to jest sól potasowa?

Sól potasowa (nazywana też sylwinitem) jest skoncentrowanym nawozem mineralnym o bardzo dobrej rozpuszczalności w wodzie. Zawiera ona 60-procentowe stężenie tlenku potasu (K2O) i ma postać granulatu lub pyłu o zabarwieniu czerwonym lub białym. Taka sól świetnie sprawdza się w wysiewie mechanicznym.

"Sól potasowa to ceniony środek nawożący o licznych zaletach. Potas jest podstawowym składnikiem pokarmowym roślin, toteż jest niezbędny do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Z tego powodu nawożenie sola potasową upraw sprawia, że rośliny są zdrowe i łatwo się regenerują, a jest to bardzo ważne w przypadku gatunków ozimych. Sól potasowa poprawia ich odporność na choroby i szkodniki – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę KREX Sp. z o.o."

Ponadto, potas usprawnia gospodarkę wodną roślin, co uodparnia je na działanie suszy glebowej. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że dzięki potasowi rośliny lepiej przyswajają inny ważny dla nich składnik pokarmowy jakim jest azot. Wpływa to na wzrost intensywności procesu fotosyntezy będącej podstawą plonowania. Przekłada się to na wyższe i lepsze jakościowo zbiory, zdrowsze dla ludzkiego organizmu ze względu na większą ilość składników mineralnych, w tym potasu.

Zastosowanie soli potasowej w rolnictwie

Sól potasowa ma wiele zalet, jednak jedną z największych jest jej uniwersalny charakter. Nawóz ten stosować można w prawie wszystkich rodzajach upraw. Sprawdza się też we wszystkich warunkach glebowych, zwłaszcza na glebach torfiastych i lekkich piaskowych. Sól potasowa wykorzystywana jest przede wszystkim w nawożeniu przedsiewnym, jednak można stosować ją też przy nawożeniu podtrzymującym.

Solą potasową nawozi się takie uprawy, jak:

  • zboża jare i ozime,
  • rzepak ozimy, ziemniaki (zarówno wczesne, jak i późne odmiany),
  • buraki cukrowe,
  • kukurydza (na ziarno i silos),
  • rośliny strączkowe (na ziarno).

Solą potasową nie można nawozić tylko i wyłącznie gatunków wrażliwych na chlor w nawozie, w tym m.in. chmielu, tytoniu, jagodowych i wybranych warzyw. Te rośliny stanowią jednak wyjątek, a ten rodzaj nawozu jest często stosowany w polskim rolnictwie.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz