facebook

Specjalistyczne nawozy dla trawy

09/12/2015
0 komentarzy

Jednym z niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, których potrzebuje każdy trawnik jest nawożenie. W ciągu jednego sezonu wegetacyjnego każdy trawnik powinien zostać nawieziony przy najmniej trzy razy. Jaki to prawidłowo wykonać, jakich użyć nawozów – o tym wszystkim dowiedzą się Państwo czytając ten tekst.

Pielęgnacja trawnika to między innymi jego koszenie. Częste koszenie sprawia, że trawa rośnie bardziej intensywnie. Przekłada się to na zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, które są niezbędne do jej wzrostu. Stąd konieczność nawożenia trawnika. W okresie wiosennym możemy zastosować kompost. W pierwszej kolejności musi on zostać przesiany. Dopiero po przesianiu możemy rozłożyć go na trawie. Warstwa powinna mieć grubość około jednego centymetra. Znacznie częściej jednak do nawożenia trawy stosowane są nawozy mineralne, a szczególnie te specjalne dedykowane do nawożenia trawy. Te specjalistyczne nawozy są bardzo bogate w azot. Jest to pierwiastek, który jest niezbędny dla szybkiego wzrostu trawy, dzięki obecności azotu trawa ma piękny szmaragdowo-zielony kolor. Pierwsze nawożenie tym nawozem należy wykonać już w marcu, najpóźniej w pierwszych dniach kwietnia. Kolejne nawożenie wykonuje się późną wiosną i w okresie lata. Pomiędzy kolejnym nawożeniem powinno upłynąć przynajmniej miesiąc. Ostatnie nawożenie warto wykonać już jesienią. W tym okresie zaleca się zastosowanie nawozu bogatego w potas i fosfor.

Trawnik powinien być nie tylko regularnie koszony i nawożony. Przynajmniej raz na trzy lata powinno się sprawdzić, jakie jest jego pH. Podłoże, na którym rośnie trawnik nie może być zbyt kwaśne. Jeśli jego poziom jest niższy niż 6,5 pH konieczne jest zastosowanie wapna, które jest specjalnie przeznaczone do trawników. Wapnowanie trawnika można wykonać tylko bardzo wczesną wiosną lub jesienią. Może się okazać także, że pH podłoża wynosi 8,0 pH. Oznacza to, że podłoże ma odczyn zasadowy. Na takim podłożu trawa także będzie kiepsko rosła. Rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu wapniowo-magnezowego, czyli dolomitu.

Od czasu do czasu każdy trawnik wymaga także nawożenia nawozami organicznymi. Takie nawozy stosuje się w okresie wiosennym lub jesienią. Na każde pięćdziesiąt metrów kwadratowych trawnika musimy rozsypać sto litrów nieodkwaszonego torfu wysokiego. Zamiast torfu można zastosować granulowany obornik. Dawka granulowanego obornika, którą musimy rozsypać jest umieszczona na jego opakowaniu. Rozsypany obornik lub torf należy starannie rozgrabić, a cały trawnik dokładnie podlać.

Nawożenie trawy możemy być wykonywane tylko wtedy, kiedy jest ona sucha. Wśród sztucznych nawozów przeznaczonych do nawożenia trawy najwygodniejsze w stosowaniu są nawozy w postaci płynnej. Są one nie tylko bardzo wygodne, ale zaczynają także bardzo szybko działać. Najmniej wygodne w stosowaniu są nawozy w postaci sypkiej. Nawożąc trawnik, należy bezwarunkowo stosować dawki zalecane przez producenta nawozu. Dla trawnika równie niekorzystne jest jego przenawożenie, jak nie niedobór składników mineralnych.

 

Portal Ogród.NET wsparł nas merytorycznie.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz