facebook

Wapnowanie jako recepta na dobrą glebę

13/07/2015
0 komentarzy

Wapnowanie gleby to jeden z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych, kluczowych dla dobrej kondycji gleby

Wapń jest jednym z ważnych makroelementów, które są konieczne dla dobrego wzrostu i plonowania roślin, a także ich dobrej jakości. Wapń wchodzi w skład błon i ścian komórkowych. Wraz z celulozą i pektynami, wapń wpływa dobrze na spójność tkanek i ich wytrzymałość, a dodatkowo znacznie podnosi poziom odporności na patogeny. Pierwiastek ten bierze również udział w transporcie substancji odżywczych, w podziale komórkowym czy redukcji poziomu stresu w roślinach. To zaledwie wycinek zalet wapnia. Jego niedobór natomiast powoduje słaby rozwój korzeni oraz destrukcję tkanek w obrębie łodyg i liści. Uszkodzenia roślin powstają w wyniku zniszczenia ścian komórkowych poprzez wzmożoną przepuszczalność tkanek oraz rozregulowanie funkcji komórkowych.

Dzięki zabiegowi wapnowania odkwaszamy glebę, co znacznie ułatwia przyswajanie mikroelementów przez rośliny oraz wchłanianie nawozów mineralnych i organicznych. Polskie gleby charakteryzują się dużą kwasowością, wahającą się w granicach 50-80%, co wyraźnie wskazuje jak bardzo potrzebne jest wapnowanie. W praktyce dąży się do pH na poziomie 5,5. Poza regulowaniem kwasowości gleby, wapnowanie ma jeszcze więcej zalet. Wpływa na wspomnianą wcześniej przyswajalność mikroelementów, m.in. fosforu, potasu magnezu oraz podawanych później nawozów. Poprawia właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby, dobrze wpływa na właściwy rozkład substancji organicznych. Ponadto znacznie wpływa na obniżenie poziomu toksycznego działania manganu i glinu oraz zmniejszenie wchłaniania metali ciężkich.

Zabieg wapnowania trzeba wykonać w takim terminie, aby potem nastąpił 2-3 tygodniowy odstęp do czasu zastosowania innych nawozów. W praktyce okazuje się, że bardzo trafnym momentem jest okres pożniwny, kiedy to wapnuje się ścierniska. Dzięki takiej metodzie zachowuje się żelazną zasadę, która zabrania siania roślin bezpośrednio po wapnowaniu.
Preparaty wapniowe to dwie formy-wapniowa i wolno działająca węglanowa. Ta druga forma jest częściej wybierana przez rolników, ponieważ nadaje się zarówno do gleb lekkich, jak i średnich i ciężkich, a dodatkowo organicznych. Często też można spotkać mieszanki wapniowo-magnezowe, które cieszą się powodzeniem w rejonach, gdzie gleby mają mały zasób właśnie magnezu.

Bardzo ważne jest, aby nie przesadzić z dawkami nawozów wapniowych, ponieważ gleba przewapnowana to problem z przesuszeniem, a co gorsze uaktywnienie się substancji nieprzyswajalnych przez rośliny, jak bor, fosfor czy mangan. Zanim więc dobierzemy dawkę, warto przeprowadzić badanie gleby, które wskaże poziom wapnia w niej zawarty. Poza tym konieczna jest wiedza o posiadanej kategorii glebowej danego areału.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz