facebook

Nowoczesne techniki rozprowadzania gnojowicy. Co działa najlepiej?

11/12/2020
0 komentarzy

Naturalne nawozy cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza w rolnictwie ekologicznym. Zawierają liczne związki organiczne, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin, dlatego umiejętnie stosowane bardzo korzystnie wpływają na uprawy. Jednym z nawozów tego typu jest gnojowica wytwarzana stale w gospodarstwach hodowlanych. Jaki wpływ ma na rośliny i jakie techniki rozprowadzania są dostępne?

Co to jest gnojowica?

Gnojowica ze względu na podobną nazwę może się mylić z gnojówką, jednak te substancje różnią się od siebie. Pierwsza z nich stanowi mieszaninę w postaci płynnej, w której skład wchodzą przefermentowane odchody zwierząt gospodarskich, woda, a czasem również resztki pasz czy innego pożywienia. Wyróżnia się gnojowicę rzadką, w której sucha masa stanowi mniej niż 8% oraz gęstą, gdzie ilość masy przekracza 8%. Substancja ta zawiera takie związki, jak azot, fosfor, magnez, wapń czy potas.

Jak stosować gnojowicę?

Nawóz naturalny w postaci gnojowicy ma bardzo dobry wpływ na uprawy, ale jeśli jest nieumiejętnie stosowany, może zaszkodzić środowisku, szczególnie wodom. Zaleca się wykorzystywanie go jak najszybciej, najlepiej do 4 godzin od powstania. Pozwoli to ograniczyć straty cennych związków organicznych. Rozprowadzanie gnojowicy odbywa się wśród roślin o wysokości do 20 cm. Proces ten przebiega z pomocą specjalnych maszyn, które czynią nawożenie znacznie bardziej efektywnym.

Techniki rozprowadzania gnojowicy

Użycie profesjonalnych maszyn pozwala rozprowadzić gnojowicę w sposób kontrolowany, aby uniknąć jej złego wpływu na środowisko. Wykorzystanie odpowiedniej techniki pozwala też nawozić rośliny bardziej efektywnie. Do rozprowadzania gnojowicy może być wykorzystywany rozlewacz ślimakowy. Stosuje się również dodatkowe wyposażenie, takie jak rozlewacz z systemem węży wleczonych, szczelinowy i tarczowo-szczelinowy, a także kultywatory: tarczowy lub z aplikatorem gnojowicy – tłumaczy pracownik firmy KAGRO. Warto zapoznać się ze specyfiką każdej maszyny przed wyborem konkretnego modelu.

Pojazdy charakteryzują się różnym działaniem oraz licznymi udogodnieniami. Maszyny mogą mieć różnorodne szerokości robocze, średnice tarczy czy głębokości, na którą nawóz jest wprowadzany do gruntu. Nadadzą się też do nieco odmiennych celów. Poza tym, mogą być wyposażone w opcje dodatkowe, np. regulowane koła, mocne zęby w przypadku trudniejszych zastosowań czy też wręcz przeciwnie – łagodne rozprowadzanie gnojowicy.

Często cechują się również wytrzymają konstrukcją, łatwą konserwacją i ocynkowaną ramą. Warto poznać właściwości danej maszyny i wybrać model najbardziej dopasowany do potrzeb użytkownika. Pozwoli to efektywnie nawozić uprawy, zyskiwać bardziej obfite plony, a przy tym nie zanieczyszczać środowiska.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz