facebook

Choroby zagrażające uprawie ziemniaka - jak je zwalczać

06/11/2017
0 komentarzy

Ziemniak należy do najpopularniejszych i najchętniej spożywanych warzyw w Polsce. Jest źródłem witamin B1, PP, B5, B6, C, składników mineralnych, błonnika i węglowodanów, a jego delikatny smak sprawia, że warzywo stanowi idealne uzupełnienie wielu potraw. Nic więc dziwnego, że statystyczny Polak spożywa około 100 kg ziemniaków rocznie (wg danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej). Tak duże zapotrzebowanie oraz odpowiednie warunki globowo-klimatyczne sprawiają, że Polska znajduje się w europejskiej czołówce producentów ziemniaków. Niestety, uprawy tego popularnego warzywa są często atakowane przez zarazę oraz inne choroby grzybowe, dlatego też należy wiedzieć jak je zwalczać, by nie zniszczyły zbiorów. O tym, jak można rozpoznać poszczególne objawy chorób i jak im zapobiegać, można przeczytać w tym artykule.

Częste choroby

a) zaraza ziemniaka

Bolączką wielu rolników, którzy zajmują się uprawą ziemniaka, jest zaraza, która może atakować plony. Jej patogeny mogą znajdować się w zarażonych bulwach sadzeniaków oraz w glebie, przez co mogą zainfekować nadziemną oraz podziemną część warzywa. Zaraza ziemniaka przynosi duże straty, gdyż niszczy rośliny nie tylko w okresie wegetacji, ale także po zbiorze. Dodatkowo, rozwojowi choroby sprzyja wilgotność powierza, częste opady deszczu oraz temperatura powietrza oscylująca w granicach 12-18ºC. Zarazę można rozpoznać po żółtawo-brunatnych plamach oraz białym nalocie, który pojawiają się na liściach. Na bulwach objawy tej choroby pojawiają się dopiero podczas zbiorów lub przechowywania. Są to szare plamy, które po pewnym czasie zaczynają gnić.

b) antraknoza ziemniaka

W przeciwieństwie do zarazy, antraknoza rozwija się w czasie suchej i ciepłej aury. Jest to choroba grzybowa, która przyczynia się do znacznego obniżenia jakości i ilości zbiorów (bulwy są dużo mniejsze). Do objawów antraknozy należą żółknące i więdnące liście, oraz gnijąca kora łodyg i korzeni, na której dodatkowo pojawiają się czarne plamy zwane sklerocjami.

c) alternarioza ziemniaka

Jest to kolejny rodzaj choroby wywoływanej przez grzyby. Jej rozwojowi sprzyjają niedobory azotu oraz potasu odpowiedzialnego za odporność rośliny oraz wszelkie patogeny. Pierwsze objawy alternariozy można dostrzec w czerwcu i lipcu (w zależności od rejonu Polski), a więc około 50-70 dni od momentu sadzenia. Są nimi sucha oraz brunatna plamistość liści, która przyczynia się do zmniejszenia powierzchni asymilacyjnej rośliny, kluczowej w procesie fotosyntezy.

 

Jak je zwalczać

Aby uchronić uprawę przed chorobami, należy przede wszystkim pamiętać o ochronie kompleksowej, opartej m.in. na dokładnym sortowaniu sadzeniaków, stosowaniu zmianowania roślin, odpowiednim nawożeniu oraz ochronie chemicznej.

Ze uwagi na fakt, że przyczyną wyżej wspomnianych chorób są grzyby, do ich zwalczania należy stosować fungicydy. Wybór preparatu oraz moment, kiedy należy go zastosować należy uzależnić od fazy rozwoju rośliny. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, oprysk preparatem grzybobójczym należy wykonać kilkakrotnie, z uwzględnieniem warunków pogodowych oraz odpowiednich przerw pomiędzy kolejnymi zabiegami. W przypadku stosowania fungicydów o działaniu powierzchniowym, należy pamiętać o zachowaniu odstępu o długości 7 dni, zaś w preparaty wgłębne lub układowe stosuje się w odstępie 10 dni. Warto także dodać, że przed zastosowaniem środków chemicznych, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją zamieszoną na opakowaniu, która precyzyjnie opisuje jak i kiedy trzeba wykonać oprysk. Jeżeli chcesz zabezpieczyć plantację ziemniaka przed chorobami i szukasz skutecznych preparatów grzybobójczych, zajrzyj na sklepfarmera, gdzie znajdziesz bogatą ofertę produktów.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz