facebook

Dobór odpowiedniego typu ziemi do twojej uprawy

08/11/2017
0 komentarzy

Dobrze dobrana ziemia jest połową sukcesu każdej hodowli. To właśnie podłoże jest medium dostarczającym roślinom wszystkich potrzebnych im składników odżywczych na czas wzrostu wegetatywnego (należy pamiętać że w większości przypadków należy dawkować dodatkowo nawóz na podczas fazy kwitnienia). Wybierając wysokiej jakości glebę, możemy liczyć na udane efekty upraw. Odpowiednią glebę do naszej uprawy możemy stworzyć sami mieszając we właściwych proporcjach składniki takie jak piasek, ziemia ogrodnicza, kompost, keramzyt, włókna kokosowe czy perlit, jednak dużo szybszym i łatwiejszym sposobem jest skorzystanie z gotowych podłóż dedykowanym konkretnym roślinom.

Ziemia o odpowiedniej kwasowości

Rośliny jednoroczne, są roślinami przechodzącymi przez cały cykl rozwojowy, od wykiełkowania z nasiona do wydania własnych nasion, w ciągu jednego okresu wegetacyjnego, po którym obumierają przykładami takich roślin są np.: Pomidory, Petunie, Begonie, konopie siewne (po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia)

Chcąc rozpocząć kolejną uprawę, nie powinniśmy wykorzystywać podłoża

z poprzedniego sezonu, gdyż może ona nie zawierać wystarczającej ilości niezbędnych składników odżywczych, do utrzymania nowych roślin. Dodatkowo. Wybierając świeżą ziemię pod uprawę musimy wybrać glebę o odpowiedniej kwasowości. Ziemia pod uprawę konopi siewnych powinna mieć obojętny odczyn pH, utrzymujący się w granicach 6-7 pH. Decydując się na zakup gotowej ziemi w workach, nie musimy badać jej kwasowości, gdyż producenci sami określają jej pH na opakowaniu. Konopie siewne nie wymagają dużej ilości ziemi, ich korzenie sięgają maksymalnie 25 cm.

Dodatki do podłoża – perlit i nawozy

Jeśli zdecydujemy kupić samą ziemię bez żadnych dodatków tzw. lightmix, musimy pamiętać o jej nawożeniu, lecz możemy to zrobić nie wcześniej niż po 1-7 dniach od zasadzenia nasion. Wybranie czystej ziemi pozwala na uzyskanie growerowi pełnej kontroli nad swoją uprawą przez późniejsze dodawanie płynnych nawozów. Samodzielny dobór i dawkowanie nawozów wymaga jednak pewnego doświadczenia w uprawie. Jeżeli zakupiona przez nas ziemia nie zawiera już dodanego do niej perlitu, dobrym pomysłem jest jego dokupienie. Perlit to skała wulkaniczne, która wchłania i magazynuje wodę oraz napowietrza i zwiększa przewiewność gleby. Dodatkowo akumuluje ciepło przyśpieszając wzrost roślin. Dużą uwagę zwraca się również na neutralizatory zapachu, które są popularne w formie spayów, żeli i koncentratów płynnych.

Obecnie na rynku dostępny jest bogaty wybór mieszanek tworzonych specjalnie z myślą o roślinach jednorocznych, zawierających już w swoim składzie perlit. Sprzedawane są również mieszanki ziemi z innymi składnikami odżywczymi, mającymi na celu usprawnienie naszej uprawy. Wśród nich możemy wyróżnić mieszanki zawierające ziemię z dodatkiem nawozów mineralnych oraz nawozów organicznych. Wybór jednej z tych opcji jest kwestią indywidualną. Choć stosowanie nawozów mineralnych może przynieść szybszy wzrost roślin, z pewnością wpływa także na smak uprawianych przez nas roślin. Postawienie na nawozy organiczne gwarantuje, że jakość uprawy będzie nieporównywalna z uprawami opartymi na nawozach chemicznych.

Źródło: Growtent - Growbox sklep

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz