facebook

Jak działają nawozy wieloskładnikowe?

15/09/2015
0 komentarzy

Dziś rynek nawozów oferuje nam przeróżne produkty, uniwersalne i wąsko wyspecjalizowane, aplikowane w różnej formie, odpowiednie zarówno dla laików, jak i dla specjalistów z dziedziny rolnictwa czy ogrodnictwa. Jedną ze zdobyczy techniki w tym zakresie są nawozy wieloskładnikowe. To nowoczesne preparaty, tak skonstruowane, aby spowodować stopniowe uwalnianie składników odżywczych.

W przypadku granulatów otoczka każdego granulka kontroluje powolne uwalnianie się substancji pokarmowych. Otoczki te izolują dodatkowo substancje od korzeni rośli, w związku z czym nie ma zagrożenia przenawożeniem. Granulki w otoczkach mają ustalony okres rozpuszczania się, np. 100 dni. Wiele zależy też od stopnia wilgotności gleby, co zwykle idzie w parze z zapotrzebowaniem i stopnie wzrostu roślin. Np. gleba ciepła i wilgotna, to większe uwalnianie nawozu i szybszy wzrost roślin. Skład takich nawozów to schemat NPK, czyli każdy z nich zawiera przyswajalny dla roślin azot N, fosfor P i potas K, a do tego inne ważne dla roślin pierwiastki. Często nawozy wieloskładnikowe są wzbogacone biostymulatorami i kompleksonami, czyli substancjami pomocniczymi

Nawozy wieloskładnikowe są zdecydowanie droższe od innych, ale za to można ograniczyć się do wykonania jednego zabiegu, na wiosnę. Występują w różnych formach, można kupić preparaty uniwersalne lub dedykowane konkretnym gatunkom roślin. Przyjrzyjmy się więc formom nawozów wieloskładnikowych i ich zastosowaniu.

Dobieramy formę nawozu wieloskładnikowego

Pierwsze kryterium, nad jakim trzeba się zastanowić, to ile rodzajów roślin chcemy nawozić. Jeśli jest możliwość określenia jednej większe grupy, przyda się preparat dedykowany. Jeśli jednak chcemy odżywić ogród, w którym mamy ogromną ilość różnych roślin, przyda się preparat uniwersalny.

Drugie kryterium to etap, na jakim znajdują się nasze rośliny. Z tego wynika nam konieczność zakupu preparatu doglebowego lub dolistnego. Preparaty doglebowe szybko przenikają do korzeni i stymulują wzrost roślin. To produkty aplikowane w początkowych okresach wegetacji. Natomiast wieloskładnikowe nawozy dolistne mogą być stosowane na każdym etapie rozwoju rośliny, prewencyjnie lub wręcz przeciwnie, dopiero wtedy, kiedy zauważymy jakieś niepokojące objawy.

Trzecie kryterium to kwestia podjęcia decyzji, jaka forma nawozu jest potrzebna. Nawozy wieloskładnikowe są dostępne w postaci granulek, płynów oraz w zawiesinie. Płynna forma zwykle przydatna jest do oprysków dolistnych, ponieważ zapewnia równomierny oprysk. Forma granulatu służy do podań doglebowych. Tu dzięki wilgotności gleby powstaje powolne uwalnianie substancji pokarmowych stymulujących rozwój roślin. Postać zawiesiny, inaczej supresyjna, łączy w sobie dwie wcześniejsze formy, jest półpłynna, co zapewnia powolne wchłanianie, ale jednocześnie dokładną, równomierną aplikację preparatu na rośliny.

Nawozy wieloskładnikowe a gleba

Kluczowa jest tutaj analiza gleby bądź też odpowiednia wiedza na temat posiadanych gruntów i ich historii siewu czy sadzenia. Mimo wiedzy czy prowadzenia dziennika upraw zaleca się jednak wykonywanie analizy gleby co 5 lat. Ważna jest znajomość odczynu pH, a tym samym konieczności przeprowadzenia korekty wartości gleby w drodze nawożenia. Jeśli potraktujemy nawożenie właśnie jako korektę braków w glebie i dobierzemy odpowiedni nawóz wieloskładnikowy, to zyskamy pewność wysokich plonów i dobrego wyniku ekonomicznego.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz