facebook

Jak zaplanować opryski upraw rolnych? Sprawdzone sposoby na zwiększenie skuteczności chemicznych środków ochrony roślin

13/03/2019
0 komentarzy

Ochrona roślin przed szkodnikami i chwastami wymaga od rolników wiedzy i podjęcia szeregu trudnych decyzji – w tym tego, jakich środków ochrony roślin powinni użyć. Jak odpowiednio zaplanować opryski upraw i co zrobić, by chemiczne środki ochrony roślin były bardziej skuteczne, a jednocześnie mniej szkodliwe dla środowiska?

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto stosować chemiczne środki ochrony roślin,
  • jak zaplanować czas oprysków, by były bardziej skuteczne,
  • czy warto stosować mieszankę chemicznych środków ochrony roślin.

Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin to niezbędny element produkcji rolniczej. Aby zwiększyć skuteczność oprysków, należy dokładnie monitorować stan pól, dostosować się do warunków pogodowych oraz zadbać o prawidłowe mieszanie środków ochrony roślin. O tym, jak to zrobić, piszemy w tekście przygotowanym we współpracy z grupą Ciech.

Dlaczego warto stosować chemiczne środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin aktywnie i skutecznie wspierają uprawę roślin. Chronią rośłiny uprawne przed agrofagami, czyli wszelkimi patogenami, chwastami i szkodnikami, które obniżają jakość upraw i mogą być niebezpieczne dla człowieka. Ponadto wpływają pozytywnie na zachowanie potencjału plonotwórczego odmian – pośrednio zwiększają wydajność upraw, dzięki czemu produkowana żywność jest dostępna dla każdego

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi dziś rolnictwo, jest wyżywienie rosnącej populacji. Przewiduje się, że do 2050 roku liczba ludzi na świecie wzrośnie do 10 miliardów – oznacza to, że produkcja żywności w skali globalnej będzie musiała wzrosnąć o 50%! Tymczasem rezygnacja ze środków ochrony roślin oznaczałaby konieczność zwiększenia powierzchni rolnej ze względu na spodziewane niższe plony.

Środki ochrony roślin to dziś najlepiej nadzorowane środki chemiczne na terenie Unii Europejskiej. Jeszcze przed wprowadzeniem na rynek są poddawane drobiazgowej kontroli i wielu testom, które badają ich wpływ na środowisko oraz zdrowie. W Polsce stosowanie środków ochrony roślin nadzoruje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nadleśnictwa.

Chemiczne zwalczanie agrofagów powinno więc być jednym z podstawowych elementów produkcji rolnej, która ma na celu uzyskanie wysokich plonów dobrej jakości. Jednak opryski powinno się stosować w sposób odpowiedzialny, korzystny ekonomicznie i… skuteczny. Jak to wszystko połączyć?

Planowanie oprysków. Co zrobić, by były bardziej skuteczne?

Od stycznia 2014 roku rolnicy na terenie Unii Europejskiej są zobowiązani do przestrzegania zasad integrowanej ochrony roślin. Oznacza to, że jako rolnik powinieneś stosować wszystkie dostępne metody ochrony roślin, dając pierwszeństwo tym niechemicznym. W myśl zasad Integrowanejochrony roślin podstawą podejmowania decyzji jest monitoring stanu upraw i obecności agrofagów – tak, by dobrać optymalny termin na wykonanie zabiegów. Pamiętaj, że jeśli przeprowadzisz zabieg w niewłaściwym czasie, może być on nieopłacalny.

Chcesz zwiększyć skuteczność stosowanych środków ochrony roślin? Postępuj zgodnie z poniższymi zaleceniami!

  • Nie wykonuj oprysków w pełnym słońcu. Wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza mogą sprawić, że substancje aktywne preparatu zbyt szybko się ulotnią, co obniży skuteczność oprysku. Ponadto w wysokiej temperaturze rośliny trudniej absorbują środek, a wykonywanie zimnych oprysków może spowodować szok temperaturowy.
  • Nie pryskaj roślin, jeśli spodziewasz się deszczu. Opady zepsują efekty Twojej pracy i narażą Cię na niepotrzebne koszty. Najlepiej wykonać opryski w czasie, po którym nastąpi kilka dni suszy.
  • Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Na opakowaniach produktów marki Ciech oraz w informacji o środku na stronie internetowej znajdziesz dokładne wskazówki na temat zalecanego terminu stosowania oprysku oraz proporcji, jakie należy zachować podczas mieszania preparatu z wodą. Przestrzeganie tych zaleceń pozwoli Ci zmaksymalizować skuteczność pestycydu.

Używaj tylko sprawdzonych i zarejestrowanych produktów. Stosowanie środków niewiadomego pochodzenia może być nieskuteczne, a nawet niebezpieczne dla ludzi i środowiska. Może też grozić zniszczeniem plantacji. Sprawdzone i skuteczne środki ochrony roślin oferuje Ciech.Mieszanie chemicznych środków ochrony roślin – czy warto?

Popularnym zabiegiem, który optymalizuje stosowanie środków ochrony roślin, jest tzw. tank mix, czyli jednoczesne stosowanie kilku preparatów w mieszaninie opryskowej. Taki zabieg pozwoli Ci oszczędzić czas i ograniczyć negatywny wpływ maszyn rolniczych na glebę. Wykonanie jednego oprysku zamiast kilku oznacza także łatwiejsze zaplanowanie prac – w końcu niełatwo przewidzieć, przez ile dni utrzymają się optymalne warunki pogodowe do przeprowadzenia oprysków.

Pamiętaj jednak, by środki ochrony roślin mieszać w odpowiedniej kolejności i proporcjach, a także z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Szukasz sprawdzonych chemicznych środków ochrony roślin? Sprawdź ofertę na stronie grupy Ciech i znajdź produkt, którego potrzebujesz!

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz