facebook

Jak zwalczać chwasty dwuliścienne?

29/07/2015
0 komentarzy

Chwasty dwuliścienne to głównie rodzina krzyżowych i jej przedstawiciele, jak gorczyca polna, samosiew rzepaku, babka lancetowata i zwyczajna, skrzyp polny, komosa biała, koniczyna, krwawnik pospolity, rumianek, wyka, rdest, chaber bławatek i wiele, wiele innych popularnych roślin. Mimo, że często same w sobie mają dobre dla człowieka właściwości i można je odpowiednio spożytkować, to dla roślin uprawnych stanowią zagrożenie. Chwasty dwuliścienne są żywicielami szkodników, np. słodyszka rzepakowego czy bielinka kapustnika. Ponadto przenoszą choroby, utrudniają zbiory (przytulia czepna), a niektóre z nich nadają gorzki smak mleka produkowanego przez krowy spasane na pastwisku (gorczyca czy tobołki polne). Chwasty dwuliścienne charakteryzują się dużą płodnością i wytrzymałością. Ziarna rekordzistów, jak maruna bezwonna czy tasznik pospolity potrafią zachować zdolność do kiełkowania od 6 do aż 40 lat.

Prewencja przed zasiewem

Oczywiście warto zabezpieczać uprawy przed dwuliściennymi podobnie jak przed innymi chwastami. Ważne więc są zabiegi agrotechniczne, rozsądny płodozmian, zapiski dotyczące zaobserwowanych chwastów na danym areale i odpowiednie wybieranie wartościowego materiału do siewu lub sadzenia. Gleba powinna być odpowiednio chroniona jeszcze przed zasiewem, a głęboka orka czy szybka podorywka potrafią znacznie zniwelować późniejszy atak chwastów. Siew należy przeprowadzić w sposób zapewniający regularne rozłożenie materiału na jednakowej, odpowiedniej głębokości. To pozwoli na ochronę nasion przed porażeniem preparatami chemicznymi aplikowanymi w okresie przedwschodowym. Przy małym areale, głównie w przypadku roślin ozdobnych można zastosować rozłożenie agrowłókniny lub zabieg ściółkowania. Taka izolacja znacznie blokuje rozwój chwastów, także tych dwuliściennych, przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu powietrza i regulacji procesu parowania.

Ochrona po zasiewie

Także w okresie wschodowym należy trzymać rękę na pulsie. Pierwsze zabiegi z użyciem herbicydów należy przeprowadzać już na 3-5 dni po zasiewie. Kolejne aplikacje wykonujemy, jeśli pojawią się pierwsze wschody roślin uprawowych wielkości 2-4 liści. Wybierając preparaty chemiczne możemy docenić wykonane w latach wcześniejszych zapiski, ponieważ chwasty uodporniają się na preparaty i należy je zmieniać. W doborze środków ochrony chemicznej, zwalczających chwasty dwuliścienne ważne jest, jaką uprawę chcemy chronić. Preparaty zwalczające dwuliścienne to zwykle herbicydy. Na przykład w przypadku zbóż takich jak pszenica, jęczmień czy żyto stosuje się przeważnie preparaty zawierające następujące substancje aktywne: bifenoks, izoproturon z diflufenikanem amidosulfron, florasulam i inne. Preparaty zwalczające chwasty dwuliścienne należy stosować w temperaturach z zakresu 4-8°C i wskazane jest, aby w ciągu 2-3 dni po oprysku utrzymała się taka ciepłota.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz