facebook

Jaki nawóz pod ziemniaki?

15/09/2015
1 komentarzy

Chcąc uzyskać wysokie plony ziemniaków, najlepiej jest prowadzić równolegle nawożenie organiczne i chemiczne. Przy założeniu uzyskania plonu wysokości 40t/ha, należy zapewnić 200 kg azotu, 60 kg fosforu oraz 300 kg potasu na każdy hektar uprawy. Ponadto 45 kg tlenku wapnia i 25 kg tlenku magnezu. Jeśli planujemy większy plon, wartości należy odpowiednio zwiększyć. Przy nawożeniu jedynie naturalnym, z użyciem obornika czy poplonów zielonych, uzyskamy plon w wysokości 25-30kg/ha. Takie nawożenie nie zaspokaja zapotrzebowania roślin na azot, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Widać więc, że konieczne jest zasilanie upraw także z użyciem nawozów mineralnych, przy czym najlepiej sprawdzają się obecnie nawozy mieszane, wieloskładnikowe.

Nawożenie naturalne, mineralne i ochrona

W uprawie ziemniaków, bardziej niż w przypadku innych roślin, dobroczynny wpływ na ich rozwój ma obornik. Zwiększa zawartość skrobi i walory smakowe bulw, a także pomaga zapobiegać alternariozie. Azot z obornika jest najlepiej przyswajany przez glebę, jeśli zostanie przyorany bezpośrednio po zbożu, nieco gorzej w przypadku orki przedzimowej, a najsłabiej wiosną, jeśli zostanie przyorany przed samym sadzeniem ziemniaków. Termin nawożenia obornikiem jest więc kluczowy dla późniejszego dobierania nawozu chemicznego. Im mniej dostarczyliśmy azotu do gleby z użyciem obornika, tym większą jego zwartość musi mieć zakupiony nawóz NPK. Poza obornikiem stosuje się także przyoranie słomy wraz dodatkiem mocznika lub poplonów zielonych.

Wysokie plony ziemniaków

Dla uzyskania wysokich plonów konieczne jest wprowadzanie preparatów mineralnych, m.in. wieloskładnikowych. Dla rozwoju roślin kluczowy jest azot, fosfor i potas. Azot odpowiada za tworzenie części wegetatywnych, naziemnych, dlatego też odpowiednią jego ilość trzeba dostarczyć na wiosnę, najlepiej w formie mocznika. Ilości azotu powinny być uzależnione od zasobności gleby oraz uprawianej odmiany ziemniaka. Ziemniaki jadalne potrzebują np. od 110 do 170 kg azotu/ha w zależności od odmiany. Kiedy wschodzenie części naziemnej jest na dobrym etapie, nawożenie azotem należy ograniczyć, ponieważ spowodujemy niedorozwój bulw i opóźnione dojrzewanie. Wtedy konieczne są nawozy z przewagą potasu i fosforu. Te pierwiastki usprawniają transportowanie asymilatów do bulw i zwiększają zawartość skrobi, a także podnoszą odporność ziemniaków na przechowywanie. Najlepsze nawozy potasowe dla ziemniaków to kalimagnezja i siarczan potasu.

Ochrona upraw

Konieczna jest także równoległa ochrona uprawy ziemniaków przed chorobami, szkodnikami i zachwaszczeniem. Poza metodami mechanicznymi, jak użycie bron, pielników czy obsypników, konieczne jest także użycie herbicydów dopasowanych do gatunków chwastów, jakie atakują nasz areał.

zgłoś naruszenie

Komentarze (1)

  • 24.11.2016 (10:45)
    Rotun
    witam zastanawiam się nad zakupem nowozu z http://www.biostyma.pl/nasze-produkty/nawozy-plynne/multifol-mag/ czy można prosić o jakąś opinię na temat tej firmy i składu nawozu?

Dodaj komentarz