facebook

Jesienne opryski roślin owocowych

06/09/2016
0 komentarzy

Jesień to pora, kiedy kończymy zbiory owoców, a drzewa w sadach zaczynają przygotowywać się do zimy. Jednocześnie jest to czas ciągłych, intensywnych opadów deszczu, silnego wiatru i wszechobecnej wilgoci. Te trudne warunki powodują, iż choroby grzybowe oraz inne szkodniki stają się bardzo dużym zagrożeniem dla drzew owocowych, szybko je atakując i niszcząc plony.

Abyśmy mogli cieszyć się obfitym zbiorem oraz dobrą jakością owoców, powinniśmy przeprowadzić jesienne opryski z użyciem preparatów ochronnych. Zabieg ten, będący najważniejszym zadaniem każdego sadownika podczas jesieni, pozwoli lepiej przygotować drzewa owocowe do zimy i zmniejszyć ryzyko porażenia ich chorobami w następnym sezonie.

Dlaczego opryski są tak ważne?

Jak już wspomnieliśmy, jesienne opryski drzew owocowych powstrzymują rozwój chorób, które przy ciepłej i wilgotnej pogodzie atakują bardzo szybko oraz minimalizują ryzyko zainfekowania w następnym sezonie. Prawidłowa profilaktyka nie może bowiem ograniczać się jedynie do leczenia roślin już po wystąpieniu pierwszych objawów - wymaga systematycznego przeprowadzania określonych zabiegów przez cały rok, a jesienne opryski należą do najważniejszych z nich. Jesień jest o tyle lepszym okresem na zastosowanie środków ochrony roślin, niż wiosna, że owoce są już dawno zebrane (środki nie przedostaną się więc do ich wnętrza i nie wystąpi ryzyko zatrucia u osób spożywających je), zaś owady zapylające nie pojawiają się już w ogrodach.

Oprysk miedzianem

Opryski miedzianem należy przeprowadzać na początku listopada. Środek ten skutecznie ochroni brzoskwinie przed kędzierzawością liści oraz pozostałe drzewa przeciw rakowi bakteryjnemu. Kędzierzawość liści brzoskwini jest najgroźniejszą, a zarazem najczęściej występującą chorobą atakującą brzoskwinie, powodującą osłabienie drzew i plonu, a nawet przemarznięcie roślin. Zarodniki grzyba, który wywołuje tę chorobę, zimują w łuskach pąków i korze pędów brzoskwiń - dlatego tak ważne jest wykonanie oprysku jesienią. Rak bakteryjny to natomiast choroba atakująca głównie drzewa pestkowe, choć czasem występuje również w jabłoniach i gruszach - w każdym przypadku powoduje jednak duże straty plonów. Miedzian stosuje się także do ochrony czereśni przed zasychaniem liści. Dawkowanie miedzianu powinno wynosić:

- dla wiśni i czereśni - 25g w 5 litrach wody,

- dla gruszy i jabłoni – 12,5g w 5 litrach wody,

- dla brzoskwini - 50g w 5 litrach wody

Opryski mocznikiem

Mocznik jest drugim najważniejszym preparatem, jaki jesienią należy zastosować w przypadku drzew owocowych. Chroni on przed parchem, który najczęściej atakuje jabłonie, zatruwając ich owoce tak, że nie nadają się do spożycia. Mocznikiem pryska się również grusze, brzoskwinie i wiśnie. Przyspiesza on rozkład liści, w których dojrzewają otocznie grzyba wywołującego parcha, dzięki czemu eliminuje zarodniki zmniejszając liczbę zachorować nawet o 90%. Oprysku 5% roztworem wykonuje się w drugiej połowie listopada, już po pierwszych przymrozkach, ale jeszcze przed zrzuceniem liści, bardzo dokładnie pokrywając drzewa roztworem.

Środki ochrony roślin pomocne w jesiennej pielęgnacji drzew owocowych znajdą Państwo w sklepie internetowym hurtowniarolnicza.pl

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz