facebook

Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego już działa

21/02/2018
0 komentarzy

W odpowiedzi na wiele sygnałów wskazujących na konieczność powołania instytucji zajmującej się kompleksowo rozwojem polskiego rolnictwa ekologicznego, przy Krajowej Izbie Gospodarczej powstała Rada Rolnictwa Ekologicznego. Pierwsze spotkanie KRRE odbyło się pod koniec stycznia.

Z uwagi na szybki rozwój polskiego rolnictwa ekologicznego i bardzo duże zainteresowaniem jego produktami na rynkach zagranicznych jednym z zadań powołanej Rady będzie  utrzymanie wysokiej jakości produktów. Według uczestników pierwszego, styczniowego spotkania potrzeba narzędzi, które uniemożliwią liberalizację zasad eko-rolnictwa i nie dopuszczą do zanieczyszczania produktów ekologicznych. Byłoby to dyskwalifikujące – czystość produktu jest bowiem podstawowym wyznacznikiem produkcji ekologicznej.

Jak wynika z „Raportu o stanie rolnictwa ekologicznego w Polsce w latach 2015-2016” rynek żywności ekologicznej rozwija się w naszym kraju bardzo dynamicznie. W 2004 r. w Polsce działało 3,7 tys.  gospodarstw ekologicznych, natomiast już w 2016 było ich 22,4 tys. Mimo tak dużego przyrostu, w porównaniu do innych krajów UE Polska nadal jest rynkiem w początkowej fazie rozwoju. Sporym problemem jest brak polskich sieci sklepów, które oferowałyby rodzime produkty eko na szerszą skalę.

Produkty polskie cały czas wypierane są przez importowaną żywność ekologiczną. Mimo iż zainteresowanie konsumentów rośnie, sieci handlowe nie kupują od polskich rolników. Szacuje się, że nawet 80% sprzedawanych w Polsce wyrobów ekologicznych pochodzi zza granicy.

Według Krajowej Rady Rolnictwa Ekologicznego koniecznym warunkiem rozwoju silnego, polskiego rolnictwa ekologicznego jest wsparcie państwa i jednolite przepisy, ale również silne organizacje rolników ekologicznych.

Powiązane artykuły

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz