facebook

Kukurydza – produkcja światowa, a rynek polski – analiza, prognozy, zagrożenia

06/07/2015
0 komentarzy

Powierzchnia kukurydzy na przestrzeni ostatnich lat zarówno w Polsce, jak i na świecie znacznie się zwiększyła. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny oraz Departament Rolnictwa w USA, bez względu na pogodę, światowe zbiory ziarna każdego roku sięgają ponad 800 mln ton, przy czym samo spożycie kukurydzy cukrowej w Polsce, w porównaniu z innymi krajami, wynosi zaledwie kilka procent.

Uprawa kukurydzy w Polsce

Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat powierzchna uprawy kukurydzy oraz poziom jej zbiorów znacznie się powiększył. W roku 2010 zbiory ziarna kukurydzy (według danych GUS) wynosiły 1994 tys. ton, dwa lata później około 3958 tys. ton. Tak szybkiego wzrostu pod względem zbiorów nie odnotowano dla żadnej innej uprawy. Rekordowy 2012 rok, w którym zasiano ponad milion hektarów kukurydzy dziś stawia ją na jednym z pierwszych miejsc pod względem najważniejszych roślin uprawianych w Polsce. Podobne rezultaty przyniósł rok 2014, w którym odnotowano ponad 1,09 miliona powierzchni uprawy kukurydzy. I choć plony kukurydzy w większości Polski w zależności od opadów i temperatur różniły się, Polska stała się jednym z ważniejszych eksporterów ziarna kukurydzy w Europie.

Prognozy i zagrożenia upraw krajowych

Obecna sytuacja uprawy i zbiorów kukurydzy w Polsce jest bardzo dobra. W porównaniu z plonami pszenicy ozimej bądź jęczmienia jarego, plonowanie kukurydzy przekracza 100 procent, poprawiając tym samym bilans zbożowy na terenie całego kraju. Przejściowy klimat obejmujący Polskę równie korzystnie wpływa na dobre plonowanie kukurydzy, dzięki czemu krajowy rynek kukurydziany jest jednym z najlepiej rozwijających się rynków rolniczych.
Do realnych zagrożeń związanych z uprawą kukurydzy prócz niekorzystnych warunków pogodowych związanych w dużej mierze z okresowymi suszami, zaliczyć można wpływ agrofagów takich jak omacnica prosowianka czy stonka kukurydziana. Mimo, iż wpływ szkodliwości jest często sezonowy bądź sporadyczny zalecane jest stosowanie zabiegów agrotechnicznych a także biologicznych i chemicznych metod zwalczania interwencyjnego. Istotne znaczenie wśród zagrożeń ma również sama ekonomia, dyktowana warunkami pobytu i podaży na globalnym rynku.

Uprawa kukurydzy na świecie

W porównaniu z rekordowymi zbiorami kukurydzy w Polsce, minione lata były niekorzystne dla światowych zbiorów. Niskie zbiory kukurydzy ziarnowej w wielu rejonach świata, spowodowane niekorzystną pogodą, w dużej mierze wpłynęły na wzrost cen kukurydzy na giełdach światowych. Obecnie do czołowych krajów uprawiających kukurydzę należą Węgry – około 50 tys. ha oraz Francja – około 20 tys. ha. Polska w Unii Europejskiej zajmuje trzecie miejsce.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz