facebook

Ochrona drzew owocowych

29/07/2015
0 komentarzy

Niezależnie od tego, czy dysponujemy małym ogrodem przydomowym czy też wielohektarowym sadem towarowym z tysiącami drzew owocowych, nie możemy zlekceważyć zagadnienia ochrony. Musimy zadbać o ochronę drzew owocowych przed chorobami i szkodnikami.

Pierwsze opryski należy zaplanować już na przedwiośniu, kiedy temperatury nie są jeszcze zbyt wysokie. Aby skutecznie zapobiec pojawieniu się chorób i szkodników, zaleca się wykonanie pierwszego zabiegu jeszcze w lutym, kiedy drzewa nie mają liści. Kolejne opryski powinny mieć miejsce w czasie rozwoju liści, ale przed otwarciem pąków kwiatowych. Ponieważ każdego roku są inne warunki pogodowe, a tym samym zmienia się długość okresu wegetacji, terminy oprysków trzeba ustalać na podstawie posiadanej wiedzy i bieżących obserwacji. Oprysk wykonujemy od nasady pnia, aż po pędy korony, podczas bezwietrznej, ciepłej i suchej pogody. Zbyt mocne słońce może spowodować poparzenie pędów, natomiast deszcz zmyje aplikowane substancje. Dokładne informacje na temat wymaganych temperatur podawane są na etykietach wszystkich preparatów ochronnych.

Na rynku znajdziemy szeroki wybór środków służących do ochrony drzew owocowych, możemy więc dopasować substancję do chorób i szkodników, które, według posiadanej wiedzy, najbardziej zagrażają posiadanej obsadzie. Inne środki chemiczne będą stosowane na brunatną zgniliznę, a inne na kędzierzawość liści. Są preparaty grzybobójcze i owadobójcze, przeznaczone dla określonych odmian i do stosowania w różnych etapach uprawy, obecnie rynek ma dla posiadaczy drzew owocowych szeroką ofertę. Warto spróbować powierzyć stan swoich drzew owocowych naturalnym środkom ochrony, a syntetyczne pozostawić jako ostateczność.

Ekologia w ochronie drzew owocowych

Naturalne środki także są sprzedawane w gotowych formach i dzielą się na trzy grupy:

  • Biologiczne środki grzybobójcze, które bazują na żywych mikroorganizmach i biohumusie. Sprzedawane są w formie koncentratu do rozpuszczania w wodzie. Zapobiegają wielu chorobom i świetnie stymulują wzrost roślin. Stanowią dobrą ochronę przed mączniakiem prawdziwym, stosuje się je w przypadku szarej pleśni truskawek czy opadzinie liści porzeczek i agrestu. Preparaty służą do wykonania 2-3 oprysków po zauważeniu pierwszych objawów choroby.
  • Środki owadobójcze na bazie składników naturalnych zawierające olej parafinowy. Chroni drzewa i krzewy owocowe przed popularnymi szkodnikami, np. przed mszycami, pędziorkami, skoczkami i misecznikami. Zaleca się stosowanie substancji w lutym, ponieważ służy do niszczenia szkodników w stadium zimowania.
  • Środki przeciwko owadom zawierające wyciąg z kwiatów chryzantemy oraz olej rzepakowy. Zwalczają larwy i jaja insektów, nie niszcząc roślin. Preparaty skuteczne przeciwko mszycom, kwieciakom malinowca i jabłkowca, mączlikom szklarniowym, gąsienicom czy kistnikom.
zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz