facebook

Od czego zależy skuteczność działania środków ochrony roślin?

06/04/2021
0 komentarzy

Herbicydy, fungicydy, insektycydy to środki ochrony roślin, które są powszechnie stosowane przez rolników, sadowników i ogrodników amatorów. Dzięki nim mogą oni chronić rośliny przed szkodliwym chorobami i szkodnikami, co przyczynia się do otrzymania wysokich plonów. Niekiedy jednak pojawiają się pytania, jak można poprawić ich skuteczność. Zobaczmy zatem od czego ona zależy.

Temperatura zewnętrzna

Czynnikiem, który ma ogromny wpływ na działanie środków ochrony roślin jest temperatura, w jakiej są one aplikowane. Szkodliwa jest zarówno zbyt wysoka temperatura, jak i zbyt niska, bo w każdej z nich działanie środków ochrony roślin będzie osłabione. Większość producentów środków ochrony roślin zaleca, by wykonywać opryski w temperaturze od 10-20°C, a najlepiej wtedy, gdy temperatura oscyluje wokół połowy tego zakresu. Dzięki temu środki ochrony roślin będą miały optymalne warunki do tego, by skutecznie wniknąć w pędy i liście rośliny.

Nasłonecznienie i opady

Ważnymi czynnikami, od których zależy skuteczność działania środków ochrony roślin, są dwa kolejne elementy pogody czyli nasłonecznienie i opady. Żaden z tych zjawisk nie jest pożądane, jeśli chcemy, by środki ochrony roślin działały naprawdę skutecznie. Ostre słońce, którego promienie zostaną skupione w kropelkach preparatu osiadłych na liściach, mogą spowodować ich poparzenie, a to będzie miało negatywny wpływ na kondycję rośliny. Deszcz z kolei, który wystąpi tuż po opryskach, zmyje zaaplikowane preparaty i spowoduje, że ich skuteczność spadnie do zera. Najlepiej zatem wykonać opryski w pochmurny dzień lub w godzinach wieczorno-nocnych, gdy nie ma dużego nasłonecznienia i prognozy nie zapowiadają w najbliższym czasie żadnych opadów.

Jakość wody użytej do oprysków

Wpływ na skuteczność oprysków ma jednak nie tylko pogoda, ale również woda, która zostanie użyta do przygotowania roztworu używanego podczas opryskiwania. Nie może być ona zbyt twarda oraz musi posiadać odpowiednie pH. Jeśli woda nie spełnia takich warunków można skorzystać z preparatów firmy Agromix, które poprawiają jakość wody i dopiero w tak przygotowanej mieszance rozpuścić środki ochrony roślin. Warto również pamiętać, że opryski działają lepiej, gdy są przygotowane w ciepłej wodzie, więc należy zwrócić też uwagę na ten szczegół, który często umyka podczas przygotowywania roztworu.

Właściwości fizykochemiczne

Warto wiedzieć, że skuteczność działania środków ochrony roślin będzie jeszcze lepsza, gdy będą one miały odpowiednie właściwości fizykochemiczne. W osiągnięciu oczekiwanych efektów pomagają adiuwanty czyli preparaty mające korzystnie wpływającą na absorpcję substancji aktywnej w głąb rośliny. Dzięki temu fungicydy, herbicydy i insektycydy mogą działać dużo skuteczniej, co pozwoli mieć pewność, że wysiłek włożony w ich użycie przełoży się na oczekiwane efekty.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz