facebook

Pospolite szkodniki zbóż – jak je zwalczyć?

07/09/2017
0 komentarzy

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Ciągły wzrost produkcji rolnej, stosowanie nowoczesnych metod uprawy oraz dominacja zbóż w płodozmianie powodują, że pojawia się coraz więcej szkodników, które atakują tę grupę roślin. Mszyca zbożowa, skrzypionka – zbożowa i błękitek oraz ploniarki zbożówki to najpowszechniejsze, a zarazem najniebezpieczniejsze szkodniki zbóż. Owady, które żerują na plonach mogą spowodować ogromne straty. Należy zatem dobrze się przed nimi zabezpieczyć, stosując odpowiednie środki ochrony roślin.

Szkodniki zbóż – co zagraża uprawom?

Ochrona zbóż przed destrukcyjnymi insektami jest bardzo ważna. Żeby dobrać odpowiednie środki owadobójcze do konkretnych upraw, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie szkodniki najczęściej grasują na plonach oraz po czym rozpoznać, że zaatakowały uprawy.

  • Skrzypionka zbożowa i skrzypionka błękitek

Wspomniane szkodniki zwykle występują razem i atakują wszystkie rodzaje zbóż, najsilniej pszenicę ozimą i jęczmień jary. Dorosłe owady skrzypionki błękitek są niebieskie lub niebieskozielone, natomiast dojrzałe osobniki skrzypionki zbożowej są czerwonopomarańczowe i mają czarną głowę. Szkodliwa działalność obu gatunków powoduje znaczną redukcję powierzchni asymilacyjnej liści plonotwórczych, co szczególnie w okresie suszy, prowadzi do znacznego ograniczenia transportu składników pokarmowych do kłosa. Uprawy zaatakowane przez te insekty można rozpoznać po wygryzionych, kreskowych otworach na liściach.

  • Mszyca zbożowa

Masowe pojawienie się mszyc zbożowych jest w stanie skutecznie zniszczyć uprawy zbóż. To insekty, które wysysają sok komórkowy z tkanek roślin, a ich działanie jest najbardziej szkodliwe między kwitnieniem, a dojrzałością mleczną. U zainfekowanych plonów można zaobserwować mniejsze ziarniaki oraz widoczne zmniejszenie masy ziarna i zawartości białka. Liście, na których żerują mszyce, mają białe przebarwienia i są pokryte rosą miodową. Wspomniane szkodniki zbóż w największej ilości namnażają się podczas ciepłej i suchej pogody.

  • Ploniarka zbożówka

Ploniarka zbożówka jest gatunkiem muchówki, który żeruje nie tylko na wszystkich rodzajach zbóż, ale też na kukurydzy i niektórych trawach. Największe zagrożenie stanowi dla późnych zasiewów wiosennych. To insekt, który ma najlepsze warunki do rozwija się podczas ciepłego lata, w wilgotnych siedliskach. Niedostateczna ochrona zbóż przed tym szkodnikiem doprowadza do żółknięcia liści oraz powoduje, że bardzo łatwo je wyjąć. Dodatkowo, na podstawie liścia pojawia się zgnilizna.

Środki ochrony roślin – czym zwalczyć szkodniki zbóż?

Odpowiednia ochrona zbóż oparta jest na właściwej profilaktyce oraz zastosowaniu prawidłowo dobranych środków ochrony roślin. Profilaktyka obejmuje przede wszystkim zrównoważone nawożenie, które wpływa na zdrowie roślin, ich zdolności regeneracyjne oraz możliwości obronne. Duże znaczenie ma również prawidłowo prowadzona agrotechnikę.

Optymalny moment, w którym należy sięgnąć po środki owadobójcze jest wtedy, gdy próg ekonomicznej szkodliwości danego szkodnika zostanie przekroczony. Na najczęściej występujące szkodniki zbóż działają środki ochrony roślin z grupy fosforoorganicznych, karboksyamidów oraz pyretroidów. W ostatniej grupie, warto wyróżnić Bulldock 025 EC, który poradzi sobie ze zwalczeniem mszyc oraz skrzypionek. Do fosforoorganicznych środków ochrony roślin należy Pyrinex 480 EC, który zwalcza wszelkiego rodzaju szkodniki występujące na pszenicy ozimej. Natomiast do grupy karboksyamidów zaliczany jest preparat Teppeki 50 WG, który zwalcza mszyce na pszenicy ozimej.

Wybór środków ochrony roślin jest bardzo duży. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu plantacja została dotknięta przez szkodniki oraz od rodzaju insektów, które zaatakowały plony. Bardzo ważne jest, żeby korzystać ze środków owadobójczych z zachowaniem warunków bezpieczeństwa. Obowiązkowo należy stosować się do zasad opisanych w etykiecie, co pozwoli uniknąć uszkodzenia zdrowia czy utraty plonów.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz