facebook

Sposoby na skuteczne usuwanie chwastów

04/11/2019
0 komentarzy

Chwasty mogą w znacznym stopniu zaszkodzić wzrostowi innych roślin – dlatego tak ważne jest skuteczne ich usuwanie. Można to robić na wiele sposobów, jednak najważniejsza jest regularność. Na ziemi pozostawionej samej sobie szybko pojawią się nowe rośliny niepożądane. W jaki sposób skutecznie usuwać chwasty i zapobiegać ich ponownemu pojawianiu się? Przedstawiamy najlepsze sposoby.

Niezależnie od tego, czy hodujemy warzywa na własny użytek, czy mamy duże gospodarstwo rolne – chcemy, aby plony były udane i nie zarastały chwastami. O tym jak skutecznie radzić sobie z ich usuwaniem opowie specjalista z firmy Jackonet, zajmującej się sprzedażą i serwisem między innymi maszyn i narzędzi ogrodniczych.

Manualne usuwanie chwastów

Jeżeli posiadamy niewielki kawałek ziemi, chwasty możemy usuwać po prostu ręcznie. Jest to praca żmudna, jednak daje najlepsze rezultaty, ponieważ w ten sposób wyrwiemy nawet najmniejsze rośliny. Możemy wspomagać się narzędziami ogrodniczymi, które pomogą nam w usunięciu chwasta razem z korzeniem. Jest to szczególnie istotne, ponieważ pozostawienie nawet części rośliny w ziemi może spowodować, że szybko odrośnie niwecząc nasz wysiłek.

Możemy również wspomagać się środkami chwastobójczymi, stosowanymi miejscowo, na pojedyncze rośliny lub w formie oprysków. Należy jednak uważać przy ich stosowaniu, aby nie uszkodzić roślin właściwych. Pamiętajmy również, że są to środki chemiczne, które nie są obojętne dla środowiska. 

Maszyny wspomagające usuwanie chwastów

Przy większych areałach niezbędne będzie skorzystanie z pomocy maszyn rolniczych. Wstępne przygotowanie ziemi pod wysiew możemy wykonać za pomocą glebogryzarki. Spulchnienie, rozdrobnienie i odwrócenie grud ziemi umożliwi wyrwanie rosnących w niej chwastów, więc rośliny te, pozbawione możliwości czerpania wody poprzez korzenie, po prostu uschną.

Jeżeli mamy do czynienia z mocno zaniedbanym terenem, we wstępnym usuwaniu wysokich traw, chwastów czy krzewów pomoże nam karczownica. Umożliwi nam skrócenie roślin, a tym samym lepszy dostęp do ziemi, którą następnie będziemy mogli przekopać w celu usunięcia systemu korzeniowego.

Dobrym rozwiązaniem do większych przestrzeni jest kultywator. Może on być doczepiany lub zawieszany na przykład do ciągnika. Umożliwia spulchnienie ziemi bez jej odwracania, a ze względu na głębokość roboczą sięgającą nawet 40 centymetrów, może okazać się skutecznym narzędziem do usuwania chwastów.

Najważniejsza jest jednak systematyczność

Nieważne, którą metodę wybierzemy – najważniejsze, by chwasty usuwać systematycznie. Tylko w ten sposób zapewnimy właściwym roślinom odpowiednie warunki wzrostu, a tym samym dobre plony.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz