facebook

Środki ochrony roślin można stosować do wszystkich rodzajów upraw

28/01/2020
0 komentarzy

Najpopularniejsze środki ochrony roślin

Wyróżniamy kilka rodzajów środków ochrony roślin: grzybobójcze (fungicydy), insektycydy, herbicydy i środki chwastobójcze, adiuwanty, biostymulatory i regulatory wzrostu.

Środki grzybobójcze przeznaczone są do ochrony zbóż, warzyw oraz sadów owocowych (np. jabłoni) przed rozmnażaniem się w nich różnego rodzaju grzybów. Dostępne są pod postacią koncentratów, które należy dozować zgodnie z zalecanymi wskazaniami.

Insektycydy przeznaczone są do wszelkiego rodzaju upraw rolnych w tych gospodarstwach, w których prowadzona jest produkcja warzyw i owoców na większą skalę. Środki te występują w formie preparatów, które zwalczają owady niszczące np. uprawy rzepaku czy kukurydzy.

Środki chwastobójcze, przede wszystkim herbicydy, przeznaczone są do zwalczania chwastów. Ich zaletą jest to, że działają szybko i są bardzo skuteczne. Zastosowanie już pierwszego oprysku w krótkim czasie (kilku dni) eliminuje zachwaszczenie. Przy ich użyciu należy jednak zachować ostrożność, gdyż mogą podrażnić skórę albo układ oddechowy. Musimy zatem stosować się do zaleceń podanych na opisie środka. Istnieją różne rodzaje herbicydów do stosowania w różnych uprawach roślin.  

Adiuwanty polecane są do użycia jako dodatki do różnych oprysków przeznaczonych do nawożenia i zwalczania chwastów oraz szkodników niszczących uprawy. Na rynku występuje szeroki asortyment adiuwantów dostosowanych do różnych rodzajów roślin uprawnych.

Biostymulatory oraz regulatory wzrostu to specjalistyczne środki, które kwalifikujemy jako wsparcie wszelkich upraw. Stymulują one wzrost roślin, poprawiają ich kondycję w trudnych warunkach pogodowych, wpływają też na lepsze owocowanie np. jabłoni, gruszy czy śliwy.

Środków ochrony roślin - korzystne dla małych upraw

Stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie w gospodarstwa rolnych, jest dziś koniecznością, jeżeli zależy nam na zebraniu większych plonów. W przypadku małych plantacji na własny użytek można również poważnie rozważyć użycie takich środków. Stosowane w umiarze nie zaszkodzą uprawie, a my będziemy mieli większą pewność, że szkodniki, insekty czy grzyby nie zrujnują naszej pracy, jaką włożyliśmy w pielęgnowanie przydomowego ogródka czy działki, na której posiadamy drzewa owocowe czy warzywniak.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz