facebook

Od 1 stycznia rolnicy mogą sprzedawać przetworzone produkty bezpośrednio z gospodarstwa!

04/01/2016
0 komentarzy

Od stycznia polscy rolnicy mogą sprzedawać swoje produkty bezpośrednio z gospodarstwa. Okazuje się jednak, że w ustawie jest kilka kwestii wzbudzających wątpliwości.

Wszyscy doskonale wiemy, że sprzedaż produktów bezpośrednio z gospodarstwa miała miejsce przed pierwszym stycznia tego roku.

Ustawa została uchwalona w celu uregulowania spraw związanych z wytwarzaniem produktów we właściwych warunkach.

Do końca 2015 roku  rolnicy mogli wytwarzać i sprzedawać bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych wyłącznie produkty nieprzetworzone, takie, które nie posiadaja opakowania. Nowe przepisy pozwalają rolnikom sprzedawać produkty przetworzone bez konieczności zakładania firmy. Nie wolno jednak sprzedawać alkoholu, towarów pochodzących ze specjalnych gałęzi produkcji a także takich, do których przetwarzania ktoś został zatrudniony.

Został ustalony próg podatkowy, dochody do siedmiu tysięcy w roku podatkowym nie będą opodatkowane. Jeśli rolnik zarobi więcej, do urzędu skarbowego płaci dwuprocentowy podatek. Te preferencyjne warunki mają zachęcić do tego rodzaju działalności.

__________ 

Z dniem 1 stycznia 2016 roku w Polsce obowiązują przepisy ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw regulującej opodatkowanie sprzedaży bezpośredniej.

Ustawa wprowadza zmiany do pięciu ustaw, tj.: ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne; ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej. ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych; ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa;

________________ 

 

Ustawa nakłada też obowiązki, m.in. prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży, czyli prawdopodobnie będzie to prowadzenie zeszytu lub katalogu, w których rolnik zapisywał będzie podstawowe dane, kiedy i co, w jakiej ilości i za ile sprzedał. Ma to pomóc w ustaleniu źródła choroby, gdyby do takiej przyczynił się dany produkt. Oczywista jest możliwość sprzedaży w wydzielonym miejscu w gospodarstwie. Dyskusyjna jest sprawa sprzedaży poza gospodarstwem, bo np. można ustawić się ze stoiskiem na targu, ale tam, gdzie nie ma dachu! Nie ma też rekomendacji na sprzedaż tych produktów w sklepach.

Kolejne trudne do zrozumienia ograniczenie to brak możliwości sprzedaży na targowiskach usytuowanych w budynkach lub w ich częściach. Jakie jest uzasadnienie tych mało logicznych ograniczeń? 

Działalność należy zgłosić do sanepidu i uzyskać decyzję zatwierdzającą. Ważne, by osoby zaangażowane w produkcję uzyskały orzeczenia lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy których istnieje możliwość przeniesienia chorób.

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem wytyczne ghp, do którego rolnicy rolnicy powinni się stosować, są to zasady, które tak naprawdę powinien przestrzegać każdy w swoim gospodarstwie domowym. 

W najbliżym czasie, pewnie pod koniec tego roku będzie można ocenić ilu rolników zdecydowało się na taką formę sprzedaży swoich produktów.

(pl)

materiał pomocniczy: Centrum Doradztwa Rolniczego „e-biuletyn”

fot. agrobrand

Powiązane artykuły

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz