facebook

Dlaczego tunel ogrodowy?

30/11/2015
1 komentarzy

Każdy miłośnik uprawy roślin we własnym ogródku staje przed pytaniem: jak poprawić warunki wzrostu roślin? Jedną z odpowiedzi jest tunel foliowy. Ta prosta a jakże funkcjonalna konstrukcja ogrodowa, nie tylko ułatwia uprawę wymagających gatunków warzyw i innych roślin ale także przyspiesza uzyskanie z nich plonów.

Jak wybrać tunel ogrodowy?

Tunele ogrodowe, inaczej szklarnie foliowe, charakteryzują się przede wszystkim prostą konstrukcją, dzięki czemu są łatwe w transporcie i montażu. Ponadto ich charakterystyczna konstrukcja czyni je mało podatnymi na silniejsze opady deszczu lub wiatr, choć w tym drugim przypadku wiele zależy od materiału z jakiego wykonano szkielet. Wybór tunelu zależy m.in. od tego jak chcemy go używać. Do wiosennej produkcji rozsady lub przyspieszenia wschodów roślin, które później będą rosły pod gołym niebem wystarczy niski tunel foliowy. Taki tunel nada się także do uprawy niskich roślin jak papryka lub truskawki, choć zbiór plonów z takiego tunelu może być utrudniony i będzie wymagał z reguły odkrycia ściany tunelu.

Jeśli wygoda zbioru jest równie ważna, to warto użyć tunelu o wysokości co najmniej 2 metrów, która umożliwi zachowanie wewnątrz pozycji wyprostowanej. W takim tunelu można uprawiać wyższe warzywa, takie jak np. pomidory i ogórki szklarniowe, paprykę, ciepłolubny fasolnik chiński lub bataty a także owoce – np. maliny lub truskawki. Do letniej uprawy pewnych delikatnych roślin można użyć szklarni foliowych zaopatrzonych w okna zabezpieczone gęstą siatką. Umożliwią one wentylację, utrudniając jednocześnie dostęp do środka tunelu szkodliwych owadów np. mszyc, które mogą jednocześnie być nosicielami chorób wirusowych.

Szklarnia foliowa ( Ogrodosfera.pl )

 

Dlaczego szkielet jest tak ważny?

Materiał z jakiego wykonuje się szkielety popularnych tuneli ogrodowych to przede wszystkim ocynkowane rury stalowe, PVC lub rzadziej aluminium. Najtańszą opcją są tunele o szkielecie z rur plastikowych PVC. Są one lekkie i łatwe w montażu, nie ulegają korozji i są łatwe do oczyszczenia. Szkielet plastikowy jest jednak mniej wytrzymały na niekorzystne warunki pogodowe od metalowego, dlatego takie tunele najlepiej jest umieszczać w miejscach osłoniętych od wiatru.

Metalowy szkielet nie tylko zapewnia większą stabilność konstrukcji w czasie wiatrów ale także, dzięki relatywnie cieńszym rurkom, mniej zacienia uprawiane rośliny. Ponadto w tunelu metalowym można wykorzystać elementy nośne szkieletu do m.in. podwiązywania roślin co ułatwia ich prowadzenie i pozwala ograniczać palikowanie.

Budowa szkieletów tuneli ogrodowych ułatwia ich samodzielne złożenie lub rozłożenie, zaś wiele dostępnych w handlu mniejszych modeli dysponuje szkieletem, który umożliwia łatwe przenoszenie tunelu bez jego demontażu.

Pokrycie tunelu

Ważny jest także dobór pokrycia tunelu. Większość tuneli hobbystycznych dysponuje dopasowanymi do konstrukcji szkieletu pokryciami wykonanymi z folii plastikowych, ze zgrzanymi lub wtopionymi elementami montażowymi takimi jak sznurki montażowe lub rzepy. Warto też zwrócić uwagę na sam materiał z jakiego jest wykonane pokrycie. Najczęściej są stosowane bezbarwne folie polietylenowe rozpinane na szkielecie i wkopywane bo bokach w ziemię. Jest to popularne rozwiązanie, stosowane często w większych tunelach lub w tunelach niskich, które służą tylko do przyspieszenia wegetacji na wiosnę, a w późniejszym okresie są demontowane. Szczyty w większych modelach zaciągane są wiązanymi do konstrukcji szkieletu sznurami, zaś w mniejszych po prostu przysypywane glebą.

W mniejszych, hobbystycznych szklarniach foliowych często spotyka się pokrycia „uszyte” na wymiar szkieletu i zaopatrzone w zabezpieczone siatką okna wentylacyjne i zamykane na zamki błyskawiczne drzwi. Do takich pokryć stosuje się folie wzmacniane siatką polipropylenową, dzięki czemu są ona odporne na rozdarcia, które często spotyka się w zwykłych foliach po dłuższym okresie użytkowania.

zgłoś naruszenie

Komentarze (1)

  • 02.12.2015 (17:58)
    rafał
    Fajna sprawa, można mieć o wiele wcześniej wiele świeżych warzyw i owoców, np. truskawki

Dodaj komentarz