facebook

Jak przygotować narzędzia ogrodnicze na nadchodzący sezon?

04/04/2018
0 komentarzy

Nadchodząca wiosna oznacza, ze już niedługo będziesz mógł znów zająć się sadzeniem i pielęgnacją roślin w przydomowym ogrodzie. Zanim to jednak nastąpi, upewnij się, że niezbędne do tego narzędzia są w dobrym stanie i nadają się do użytku. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę!

Jak zadbać o narzędzia do cięcia?

Jeśli jesienią nie wyczyściłeś tnących narzędzi ogrodowych z resztek liści i gałązek, to właśnie od tego powinieneś teraz zacząć. Brud jest wyjątkowo uporczywy? Możesz zastosować w tym celu zwilżoną ściereczkę z detergentem. Pamiętaj jednak o tym, by na koniec dokładnie osuszyć metalowe ostrze – w przeciwnym razie może to doprowadzić do jego zardzewienia.

Co zrobić, gdy zauważysz na ostrzu ślady rdzy? Zacznij od zeszlifowania jej przy użyciu papieru ściernego o drobnej gradacji. W usunięciu korozji pomoże Ci także gęsta pasta przygotowana z sody oczyszczonej oraz wody, jak również kilkugodzinna kąpiel w roztworze octu. Na koniec zadbaj o dokładne wypolerowanie powierzchni – rdza rozwija się wolniej na idealnie gładkich powierzchniach. Na koniec pozostanie tylko zaostrzenie narzędzi osełką i będą gotowe do użycia.

Szpadle i łopaty – jak je konserwować?

W przypadku narzędzi do kopania warto również zacząć od ich dokładnego oczyszczenia. W tej sytuacji nie wystarczy jednak tylko usunąć zabrudzenia. Równie ważne jest też pozbycie się ewentualnych baterii i grzybów, których nie zetrzesz zwykłą szczotką. W tym celu powinieneś namoczyć część roboczą łopaty czy szpadla w roztworze octu lub przetrzeć ją spirytusem.

Zadbaj również o stan krawędzi tnących szpadla. Najpierw wyrównaj wszystkie ubytki przy użyciu drobnoziarnistego pilnika. Następnie zaostrz krawędź tak, by mogła bez trudu wbić się twardą glebę. Nie zaszkodzi też zabezpieczyć metalowego elementu przed korozją. Możesz wykorzystać w tym celu specjalne preparaty antykorozyjne – wystarczy nałożyć je na powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia. Dzięki temu szpadel czy łopata będą Ci służyć przez dłuższy czas bez śladu rdzy.

jak-przygotowac-narzedzia-ogrodnicze-na-nadchodzacy-sezon-3.jpg

Na co zwrócić uwagę w przypadku urządzeń elektrycznych i spalinowych?

Podstawę konserwacji kosiarki spalinowej stanowi oczyszczenie i zaostrzenie jej noży – warto też nanieść na nie preparat antykorozyjny. Równie istotne jest jednak także skontrolowanie stanu całego układu. Przede wszystkim sprawdź, czy filtr powietrza nadaje się jeszcze do użycia i w razie potrzeby oczyść go lub wymień. Ważne są również świece zapłonowe. Jeśli zauważyłeś na nich pęknięcia lub nalot, najlepiej je wymień. Na koniec pozostaje jedynie dolanie oleju i paliwa – kosiarka gotowa do pracy!

Podobnie wygląda konserwacja kosiarki elektrycznej. Najwięcej uwagi powinieneś poświęcić stanowi ostrzy. Zacznij od ich dokładnego wyczyszczenia oraz wyrównania ubytków powstałych podczas koszenia. Na koniec możesz jeszcze je zaostrzyć i zabezpieczyć przed korozją. Warto też zwrócić uwagę na to, czy wszystkie przewody są sprawne i czy nie są nigdzie naruszone czy naderwane – jeśli tak to od razu je wymień lub zabezpiecz taśmą izolacyjną.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz