facebook

Jesienne kwiaty cebulowe - zaplanuj nasadzenia już latem

27/07/2021
0 komentarzy

Lato to nie tylko czas intensywnego kwitnienia wielu gatunków roślin w przydomowych ogródkach - to także przestrzeń do rozplanowania przyszłorocznej rozsady. W sezonie letnim można też zaopatrzyć się w tańsze cebule niż na początku wiosny.

Jakie kwiaty cebulowe sadzimy jesienią?

W okresie jesiennym odnotowuje się dużą dostępność roślin kojarzonych właśnie ze schyłkiem roku. Mowa choćby o wrzosach, astrach czy chryzantemach. Sięgając po takie gatunki będzie można cieszyć się barwnymi kwiatami jeszcze w okresie chłodniejszych miesięcy. 

Warto wykorzystać ten czas wykazując się proaktywną postawą i zasadzić wybrane odmiany kwiatów cebulowych - to wspaniałe gatunki, które posadzone jesienią nie będą wymagały szczególnej pielęgnacji w okresie zimowym, a wiosną godnie zapoczątkują sezon wegetatywny. Są to np.

  • tulipany,
  • zimowity,
  • frezje,
  • lilie,
  • hiacynty,
  • jaskry.

Zakup cebulek jesienią - to się opłaca!

To także dobra okazja do rozplanowania wiosennych rozsad i zakupu jakościowych cebul. Na początku kolejnego sezonu następuje wzmożone zainteresowanie uprawą ogródka, co może niekiedy powodować wzrost cen oraz chwilowe problemy z dostępnością niektórych odmian popularnych kwiatów. 

Aby tego uniknąć warto wdrożyć dwie strategie - pierwszą z nich będzie zaopatrzenie się w zdrowe cebule w atrakcyjnych cenach właśnie na jesieni, drugą - sięgnięcie po cebule ze sprawdzonego źródła, np. https://cebule-kwiatowe.pl/.

Kiedy przypada termin sadzenia cebul w okresie jesiennym?

Co do zasady - cebula powinna mieć wystarczająco dużo czasu, aby ukorzenić się przed nadejściem przymrozków. Jak przedstawiają się ogólne zalecenia dotyczące dokładnych terminów nasadzeń? Wszystko zależy od poszczególnych gatunków. 

I tak np. wraz z początkiem września można przystąpić do sadzenia cebul lilii oraz piwonii. Warto przy tym pamiętać, aby przy okazji ulokowania w gruncie lilii przykryć to miejsce korą lub torfem.

Jesienią należy też uporać się z zasadzeniem takich roślin, które zakwitną już wczesną wiosną. Mowa o tulipanach, narcyzach czy krokusach.

Jak przygotować stanowisko do zasadzenia kwiatów cebulowych?

Ważnym elementem podczas planowania rozsady jest także troska o ochronę cebul przed niszczycielskim działaniem gryzoni, dla których takie cebule mogą być apetyczną przekąską.

Aby tego uniknąć i zapobiec wiosennemu rozczarowaniu, warto sięgnąć po specjalne koszyczki na cebule, lub inne tego typu akcesoria, takie jak np. doniczki druciane lub plastikowe osłonki. To nie tylko forma zabezpieczenia przed szkodnikami, ale i ułatwienie przy dalszej pracy, podczas przesadzania i wykopywania ich.

Kolejna wskazówka, którą warto wdrożyć przy okazji jesiennego sadzenia cebul dotyczy ściółkowania ziemi znajdującej się wokół świeżych stanowisk z nowymi roślinami. Można w tym celu sięgnąć po torf, korę lub kompost. To pozwoli uchronić kwiaty sadzone jesienią przed nadmierną utratą wilgoci oraz przed mrozem.

Jak przechowywać zakupione cebulki?

Ta sugestia sprawdzi się nie tylko w przypadku przechowywania cebul po zakupie, ale też bulw i wszelkich kłączy kwiatów. Po zakupie opakowania powinny być umieszczone w ciemnym, suchym i przewiewnym miejscu. Poleca się je także przewracać na drugą stronę co jakiś czas. 

Cebule kwiatowe oraz byliny nie powinny być przechowywane w tych pomieszczeniach, gdzie znajdują się też owoce i warzywa. W przeciwnym razie może dojść do ich przedwczesnego starzenia, a to za sprawą wydzielanego przez cebule etylenu.

Garaż również nie będzie tutaj polecanym miejscem z uwagi na szkodliwość oparów z paliwa.

Najbardziej odpowiednim miejscem do umieszczenia cebulek będzie zatem altana lub piwnica, w których temperatura będzie wynosiła maks. 10℃. Najlepiej ulokować je w ażurowych skrzynkach lub torbach papierowych. Warto jednak wykonać w nich otwory, aby cebule miały dostęp do świeżego powietrza. W ciągu zimy warto także przeprowadzić kontrolę przechowywanych cebul i bezwzględnie pozbywać się tych chorych i gnijących.

Czas jesieni to doskonała pora do rozplanowania ogrodu na kolejny sezon. Czas na podjęcie decyzji, zakup w atrakcyjnej cenie w presezonie - to zaledwie ułamek zalet wynikających z takiego wcześniejszego zaopatrzenia się w cebule kwiatowe.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz